Když jste principál cirkusu, riskujete prokousnutou lebku

Cirkus

Marča posvačila kůži ze svého principála

Stalo se to v roce 1985, ale Karel na to těžko někdy zapomene. Berouskovi zrovna jezdili s cirkusem Moravia po Slovensku. Aby nalákali co nejvíc lidí, dělali zábavné průvody městem. Karel během nich seděl na kozlíku vozu taženého koňmi a za ním stáli ve voze dva medvědi. Takové číslo si mohli dovolit jen díky tomu, že to byli výjimečně hodní a klidní medvědi.

Karel si vzpomíná, jak držel opratě a něco ho chytilo zezadu za hlavu a nadzvedlo. Ucítil zapraskání v lebce a pak horký proud krve. Jinak vzorné medvědici Marče něco přeletělo přes nos, chňapla Karlovu hlavu do čelistí, vykousla mu kus masa, prokousla lebku a skalpovala vlasy. Karel spadl mezi koně, které se splašily, a jen tak tak se vyhnul ušlapání.

Naštěstí ho stihli odvézt do nemocnice, kde ho lékaři zachránili. Z důvodů monitorování funkcí mozku ho však nemohli uspat a všechny zákroky muset podstoupit za vědomí. Dostal transfúzi a následovalo dalších devět operací. Místo kůže, kterou Marča snědla, mu transplantovali kůži z nohy.

V zimě cirkusy hostují v cirkusových show

Cirkusové vystoupení se slonyAle pokaždé nemá principál takto dramatický den. Většinou je to rutina, jako u všech povolání. Když cirkus přijede na novou štaci, postaví šapitó. Netrvá to dlouho, všichni už jsou sehraní. Od druhého dne všechno zapadá do hladkých kolejí.

Principál většinou vstává kolem šesté nebo sedmé, aby měl čas na kafe a noviny. Po sedmé už totiž začíná krmení zvířat i zaměstnanců. A pak se začíná trénovat. Dopoledne zvířata, odpoledne artisti a jiná vystoupení. Všechno se chystá na hlavní událost dne – večerní vystoupení.

V zimě má cirkus dvě možnosti. Buď zazimuje, opravuje zařízení, nacvičuje nová vystoupení a čeká na sezónu. Zaměstnanci si také mohou konečně dopřát i dovolenou. Tak to dělá například cirkus Berousek. Anebo se může nechat najmout do některé světové cirkusové show, které se odehrávají v obrovských divadelních sálech. Tak to dělává i cirkus Jaromíra Joo. Svá milovaná zvířata ovšem Jaromír do divadelního cirkusu brát nemůže, a tak přečkávají zimu na rodinné farmě.

Zvířata jsou až na prvním místě

Občas se o principálech s trochou nadsázky tvrdí, že jsou u nich na Žongléřiprvním místě zvířata, a až na druhém lidé. Něco pravdy na tom bude, přiznává principál cirkusu Jo-Joo. I díky tomu se v jeho péči v cirkuse rodí pravidelně malí tygři, ale Jaromírovi se podařilo vyvést už i lamu krotkou, pumu americkou a několik vzácných vrhů kosmanů zakrslých, nejmenších opiček na světě.

Zvířata jsou nenahraditelná, lidi se nahradit dají a také se musí měnit. „Dnes už nestačí mít pár klaunů, jednoho lva a dva akrobaty, kteří zároveň prodávají a trhají vstupenky. Lidé chtějí děj.“ (1) Cirkus soupeří s čím dál atraktivnějšími médii. V minulém století neměl příliš konkurence, ale televize a později internet všechno změnily. Do programu cirkusu se musí investovat opravdu vysoké částky a musí se velmi často obměňovat.

Většina zaměstnanců cirkusu je stálých, ale artisty je dobré kvůli časté změně programu aspoň jednou za dva roky měnit, říká Jaromír Joo. Sám při představeních sleduje reakce publika, aby viděl, která čísla mají úspěch, a která už by chtěla inovovat.

Někdo má rád šelmy, jiný holky

Cirkusový tygrPrincipál Jaromír Joo má na svém cirkusu bez debat nejraději svoje šelmy. Sám se diví, že ještě zůstal naživu. „ Instinkty a pudy velí tygrovi, aby roztrhal každého, kdo se přiblíží k jeho žrádlu. Mé šelmy mi to dovolí a někdy je i mně divné, že jsem pořád naživu,“ (2) říká o svých miláčcích.

Jeho tajemství ovládání těchto nebezpečných zvířat spočívá v tom, že je vlastně vůbec necvičí, ale spíše s nimi žije. A oni ho kupodivu poslouchají a dělají, co jim řekne.

Na principálování cirkusu je také skvělé to, že se automaticky stáváte atraktivními pro ženy i dívky. Cirkus a drezura dravé zvěře… Romantičtější už jsou jen piráti, ale těch se v české kotlině nedočkáte.

Jiří Berousek tento lákavý aspekt potvrzuje. Cirkusáci jsou totiž pro ženy exotičtí a to je láká. Skoro po každém představení přijdou za principálem nějaká děvčata. A když to nestihnou, pošlou aspoň dopis nebo přijdou na druhý den s pozváním na kávu. Ženatí principálové se tedy mají co držet.

(1) KINKOR, Ondřej. Cirkus je poslední romantika na světě, říká principál Jaromír Joo. In: IDnes [online]. [cit. 2013-02-05]. Dostupné z: http://finance.idnes.cz/cirkus-je-posledni-romantika-na-svete-rika-principal-jaromir-joo-pxh-/podnikani.aspx?c=A091022_1277481_firmy-rozhovor_hru

(2) BENEŠ, Jiří. Kolikrát se divím, že jsem ještě naživu, říká principál cirkusu Jo-Joo. In: Olomoucký deník[online]. [cit. 2013-02-05]. Dostupné z: http://m.denik.cz/olomoucky_denik/c/kolikrat-se-divim-ze-jsem-jeste-nazivu-rika-principal-cirkusu-jo-joo-20120819.html