Kdo chce zažít, jaké je pozorovat dvousetmetrovou hloubku skrz díry v chatrném chodníku pod svýma nohama, má k tomu příležitost na Caminito del Rey v Andalusii. Příležitost sice nelegální, pro některé milovníky adrenalinu ale možná o to více lákavou.

Stezka Caminito del Rey byla vybudována v letech 1901-1905, aby usnadnila přístup pracovníkům obsluhy dvou vodních elektráren v kaňonu El Chorro. Své jméno, které v překladu znamená „Králova stezka“, ale dostala až v roce 1921, kdy po ní osobně přešel sám král Alfonso XIII. Dříve bývala oblíbeným cílem turistů, kteří si toužili zblízka prohlédnout čtyři sta metrů vysoké vápencové stěny kaňonu a pokochat se výhledem na propast, postupně ale chátrala, betonové desky se drolily a opadávaly z železných traverz, které tvoří oporu stezky. Při pokusu o přechod polorozpadlé stezky několik lidí zahynulo a proto byla v roce 2000 uzavřena.

Představte si scénu skoro jako z akčního filmu: stojíte vysoko na skalní stěně a od hlubiny vás dělí jen úzký chodník bez zábradlí, jehož betonové desky jsou místy vydrolené, místy chybí úplně. Pak je potřeba odvážně balancovat po zrezivělé kovové konstrukci chodníku kolem stěn kaňonu. Jen ocelové poutací lano, natažené kolem stezky, poskytuje aspoň nějaký opěrný bod. V místech, kde kaňon zatáčí, se navíc do neopatrného lezce může opřít poryv větru a srazit ho do propasti.

Takového pomalého postupu, lezení, plazení a možná i modliteb vás čeká celých pět kilometrů. Pokud by někdo i přesto byl dostatečně troufalý, nebo možná šílený, aby se na Caminito vydal, musí ještě překonat chybějící přístupové cesty, ze bylo odstraněno prvních pár metrů betonových desek.

Ale ani my ostatní, kteří bychom toto podivuhodné místo chtěli spatřit na vlastní oči, nemusíme zoufat – andaluská vláda v roce 2011 schválila opravu stezky, která zachová její původní historický charakter a přitom ji udělá bezpečnou pro turisty. Musíme si sice počkat ještě pár let, ale bude to nejspíš stát za to.