Čínští vědci izolovali kmenové buňky z moči a vypěstovali z nich zub!

Zdroj: sxc.hu | Copyright: Julia Freeman-Woolpert

Vypěstované zuby měly všechny vrstvy, včetně skloviny – byly však měkčí než normální zuby

Pěstování zubů z buněk, které jsme našli v moči, zní sice trochu nechutně, ale konečně bychom vyřešili problémy se stárnutím a kažením zubů. Různé zubní výplně a náhrady patří k nejdražší běžné lékařské péči, bez které se jen těžko obejdeme.  Možnost vypěstovat si nový zub by byla pro nás doslova spásná.

Čínským vědcům se nedávno podařilo vypěstovat zuby z kmenových buněk, ze kterých se dá teoreticky vypěstovat kterýkoliv druh tkáně. Nejlépe se dají získávat z lidských embryí, ale to je velmi kontroverzní cesta. Ve stopovém množství je však obsahují všechny naše tkáně a čínští vědci z ústavu biomedicíny v Guangzhou zjistili, že je mohou získat dokonce z moči. Prostě z ní vzali buněčné pozůstatky sliznic a šikovně je donutili přetransformovat se v kmenové buňky.

Tyto buňky nechali kultivovat po dobu dvou dnů s myší pojivovou tkání a pak je implantovali myším nazpět. Kmenové buňky se během tří týdnů vyvinuly ve sklovinu, zatímco zbytky zubů vznikaly z buněk myší. Nové zuby měly údajně všechny vrstvy, které mít mají. Vyvinula se u nich zubní dřeň, zubovina, sklovina i cement.

Jak moč donutit, aby se vytvarovala ve stoličku nebo řezák a taky zapustila kořeny?

Přestože projekt vypadá doslova senzačně, sklidil spoustu zasloužené kritiky. Úspěšnost zformování zubů byla totiž pouze 30 % a takto vypěstované zuby byly měkčí než běžné zuby. Problematická by byla také schopnost těchto zubů narůst do požadovaného tvaru. Mezi stoličkou a řezákem je totiž obrovský rozdíl. Další otázkou zůstává růst plnohodnotných nervů a cév.

Profesor Chris Mason z University College v Londýně, který se zabývá právě kmenovými buňkami, k tomu podotkl: „Moč je pravděpodobně jeden z nejhorších zdrojů kmenových buněk. Obsahuje totiž jen malé množství buněk a úspěšnost jejich přeměny v buňky kmenové je velmi nízká. Také je tu mnohem vyšší riziko kontaminace.“

Přestože zuby, vypěstované z moči, by asi nikdo z nás v puse nechtěl, je čínský experiment velmi slibný a pomohl nám pokročit k přesnějšímu pochopení procesu vývoje zubů. Zuby jsou totiž pěkně složitý orgán a každá nová informace nám může pomoct v oblasti regenerativní medicíny.