Implantování snímačů neuronové aktivity do mozku je riskantní jako každá operace
Už jsme obstojně zvládli implantáty, které snímají mozkové vzruchy a dokážou komunikovat s přístroji vně těla. Překonáváme tak postižení jako jsou chybějící končetiny nebo slepota.
Jenomže implantát je potřeba do mozku voperovat, což je velmi invazivní a proto nepříjemně nevyzpytatelná metoda. Invazivnost je jeden z problémů, který odsuzoval typické sci-fi propriety jako USB porty v páteři do říše pohádek. Realita ovšem zase jednou překonala science fiction.
Elektrotechnik Todd Coleman z Kalifornské univerzity v San Diegu navrhl neinvazivní metodu, která nám v blízké budoucnosti dovolí ovládat například stroje myšlenkou a také umožní elektronickou telepatii za pomoci smartphonů.
Elektronické tetování má vlastnosti jako naše pokožka a skoro na ní není vidět
Jde o takzvané dočasné elektronické tetování, které se sestává z extrémně ohebné a tenké elektroniky, takže může být snadno aplikováno na lidskou pokožku.
„Chceme vyvinout něco, díky čemu se budou moct lidi v kavárně spolu bavit,“ říká o svém konceptu Coleman.
Tetování v sobě má technologie menší než 100 mikronů, mají tedy průměr asi takový, jako lidský vlas. Jeho obvody, senzory, antény a vysílače jsou zabudovány do vrstvy gumového polyesteru, který umožňuje dokonalou ohebnost a také vrásnění, jako ho známe u lidské pokožky. Zatím se tomu říká tetování, ale proti klasickému tetování je tohle zařízení téměř neviditelné, takže ho snadno skryjete před ostatními.
Tetování se může stát našim soukromým doktorem – bude monitorovat naši teplotu a hladiny látek v těle
Elektronické tetování dokáže detekovat elektrické signály mozkových vln a má v sobě začleněnou anténu a solární napájecí články. To mu umožňuje bezdrátově komunikovat, ale i přijímat energii.
Dají se k němu přidat další prvky jako třeba teplotní čidla, která by analyzovala teplotu pokožky nebo detektory, monitorující hladinu kyslíku v těle. Otevírají se tu prakticky nekonečné možnosti průběžné zdravotní kontroly našeho stavu.
Colemanův tým už dokázal, že je toto tetování schopno pomocí detekce mozkových signálů dešifrovat určité duševní stavy, třeba pocit rozpoznání, když nám někdo ukáže známý obraz.
Jedna z aplikací této technologie pokračuje v současnosti ve sledování záchvatů u nedonošených dětí. Elektronické tetování se dá využít k včasnému podchycení těchto záchvatů, které mohou vést k epilepsii nebo poruchám rozvoje mozku.
Telepatie bude úplná hračka, až si tetování porozumí se smartphony
Coleman a jeho tým testovali i řízení letadel na dálku za pomocí čepic posetých elektrodami. Elektronické tetování se sice v současnosti k ovládání řízení letadla použít nedá, ale Coleman na tom intenzivně pracuje. Věří totiž, že s tímto tetováním brzy dosáhne v přesnosti detekce mozkové činnosti nejméně takových výsledků jako s invazivními implantáty.
S telepatií je to ještě jednodušší. Když totiž na slova pouze myslíme, pohybují se nám svaly na krku, jako bychom mluvili. Tomuto jevu se říká subvokalizace. Stačí nám tedy jen umístit elektronické tetování na krk a ono se bude chovat jako mikrofon, který komunikuje bezdrátově na dálku třeba se smartphonem, který má zabudované rozpoznávání řeči.
Invazivní metody snímání mozkových vln byly dost převratné a schopné pomoci nejvíce potřebným. Ale až toto neinvazivní elektronické tetování otvírá mnohem širší možnosti. Už nepůjde jen o odstranění nejhorších postižení. Lidé budou moct řídit přístroje pouhou myšlenkou a komunikovat beze slov.