Falešný spánek vylepší vaše kognitivní schopnosti!

Prostě si musíte namluvit, že jste spali skvěle

Pokud tedy nemůžete mít pořádný spánek, možná si vystačíte s placebem. Vysvítá to ze studie, která zjišťovala, zda budou mít lidé, kterým se řeklo, že měli více kvalitních REM fází během spánku, vyšší kognitivní schopnosti, ačkoliv zase tak skvěle nespali.

Studii popisuje Eric Horowitz na svém blogu „Peer-Reviewed By My Neurons“: Na počátku experimentu byly subjekty poučeny o vztahu mezi kvalitou spánku a kognitivními funkcemi. Také jim bylo řečeno, že normální podíl REM fází během spánku je mezi 20 % a 25 %. Tito účastníci pak byli připojeni na počítač a řeklo se jim, že bude měřit jejich pulz a srdeční a mozkovou frekvenci. Z těchto dat měl počítač vypočítávat dobu trvání REM fází.

Účastníci však nedostali skutečná čísla – některým byla prostě sdělena velmi podprůměrná doba REM fází a z toho tedy mohli vyvodit, že jejich spánek byl velmi nekvalitní. Jiným byla naopak řečena nadprůměrná doba trvání REM fází – ti si pak mysleli, že měli spánek velmi kvalitní. Tito účastníci měli ovšem i sami říct, jaký mají pocit ze svého spánku.

To, co nám řekne počítač, nás neovlivní

Ukázalo se, že ti, kteří měli pocit, že jejich spánek byl kvalitní, měli pak mnohem vyšší skóre v testech rychlosti zpracování informací, který zahrnuje pamatování si telefonních čísel a verbální test. Ti, kteří měli pocit, že nespali dobře, měli testy mizerné.

Zajímavé je, že sdělení vědců, jak jejich spánek vyhodnotili na základě snímání počítačem, neměl na úspěšnost těchto testů žádný vliv.

Placebo je mocná magie, funguje na všechno

Autoři studie tedy došli k závěru, že tato zjištění potvrzují jejich hypotézu a myšlení dokáže ovlivnit kognitivní funkce, ať už pozitivně, nebo negativně. Toho by se dalo využít, jen přijít na to, jak sami sebe oklamat a přesvědčit, že jsme měli lepší spánek, než tomu bylo doopravdy.

Dalo by se to však zkombinovat s nějakým spouštěčem – například, když budeme věřit, že pití mléka těsně před spaním náš spánek zlepší a znásobí REM fáze, může to skvěle fungovat, přestože ve skutečnosti bychom pak spali hodně špatně.

Tím se opět potvrdila univerzálnost placebo efektu. Stejně, jako může placebo blokovat bolest, dokáže zvýšit i naše poznávací schopnosti. Náš mozek je opravdu fascinující.