Vítězka bez kompromisů
„Jsem tady. A jsem tady, abych vyhrála.“ To bylo heslo kampaně, která měla dostat Hillary do Bílého domu na křeslo prezidenta. A ačkoliv dnes již víme, že se jí to nepovedlo, můžeme směle prohlásit, že tyto věty jsou něco jako Hillaryino životní krédo. Ne vždy se stoprocentně naplní, ale díky neochvějné práci a postoji jí přinášejí často úspěch.
Její stoupenci o ní tvrdí, že je pracovitá a zodpovědná. Kritici říkají, že je vypočítavá a chladná. Tak taková je bývalá první dáma, nesmírně úspěšná právnička a americká ministryně zahraničí.
Hillary byla cílevědomá a uvědomělá již v útlém mládí. Organizovala všemožné slavnosti, karnevaly, ale také shromažďovala šatstvo pro přistěhovalce nebo pomáhala v kostele. Už tehdy byla velmi přesvědčivá a do svých aktivit dokázala zapojit nejen své známé, ale i zcela cizí lidi.
Přesvědčená republikánka mění strany
Hillary Clintonová se narodila 26. října 1947 v Chicagu v rodině Rodhamů. Její otec byl obchodník a republikánský konzervativec, což ji na dlouhou dobu ovlivnilo. V šestnácti letech se proto zapojila do volební kampaně republikána Barryho M. Goldwatera. Díky své výchově byla totiž přesvědčena, že jedině konzervativci mohou pro Ameriku a postavení žen udělat to nejlepší.
Časem začalo její přesvědčení kolísat a značně ji nalomil rok 1968, kdy celý svět slavil novou svobodu a naději. Posledním hřebíčkem do rakve konzervativců se u ní stala válka ve Vietnamu, ve které bojovali i její kamarádi.
Vojenské námořnictvo nebere ženy
Hillary studovala práva na Yale a podařilo se jí díky vynikajícímu prospěchu získat stipendium. Tam se také poprvé setkala s Billem Clintonem. Už během studia se stala známou svým vítězstvím v populárním televizním kvízu. Její fotografie se dokonce objevily v časopise Life.
Po studiích uvažovala o vstupu do vojenského námořnictva. Byla však odmítnuta. Pro špatný zrak, nevyhovující věk a… protože byla žena. Historie se opakovala a jen posílila její přesvědčení, že se něco musí změnit.
V roce 1975 se provdala za Billa Clintona a na chvíli byla zastíněna jeho kariérou. V průběhu působení Billa jako guvernéra ve státě Arkansas byla Hillary kritizována za svůj zevnějšek. Nelíčila se, nosila silné brýle a neoblékala se zrovna podle módních žurnálů. Lidem se také nelíbily její silné feministické tendence a zašlo to tak daleko, že jí přičítali neúspěch druhé kandidatury jejího muže.
Nová a ještě úspěšnější Hillary
Hillary se mohla zatvrdit, ale zvolila si cestu, která jí umožňovala pokračovat v kariéře a boji. Po znovuzvolení Billa do funkce guvernéra stanula po jeho boku úplně proměněná. Tak, jak ji známe dodnes. Blonďatá dáma s kontaktními čočkami ve vkusném kostýmku. Stala se uznávanou advokátkou a dosáhla čtyřikrát vyšších příjmů, než měl tou dobou její manžel. National Law Journal ji jmenoval ve stovce nejvlivnějších amerických právníků.
Svého postavení využívala zejména k boji za práva neplnoletých a dětí a také byla předsedkyní ženského výboru advokátní komory.
Mezitím se Bill Clinton stal v roce 1993 prezidentem USA a z Hillary byla první dáma. Jejich idylka však netrvala dlouho. Na povrch vyšly opakované nevěry Billa a spekulovalo se i o vztahu Hillary s bývalým právníkem Bílého domu Vincentem Fosterem. Manželství však přežilo a lidem, kteří měli pocit, že Hillary je jen přívěskem svého muže, brzo dokázala opak.
Prezidentství jí uniklo jen o vlásek
Teprve když se Hillary stala první dámou, rozjela naplno všechny své ambice. Kandidovala na senátorku státu New York a taky jí byla v listopadu 2000 zvolena. O šest let později mandát obhájila.
V roce 2008 kandidovala dokonce na prezidentku USA. Měla velkou podporu, ale nakonec vyhrál Barack Obama. Byl to však snad nejvyrovnanější souboj kandidátů v amerických dějinách. Hillary nakonec přijala post ministryně zahraničí, který jí Obama nabídl.
Za úspěchem Hillary Roadham Clintonové je patrná tvrdá práce a cílevědomost. Tato dáma má mimořádnou schopnost poučit se z nezdarů, využít je ve svůj prospěch a pracovat ještě tvrději na zlepšení.