Proč používat látkové pleny, když s jednorázovými je o mnoho méně starostí? Zřejmé výhody látkových plen jsou úspora peněz a přínos pro životní prostředí, ale látkové pleny jsou dobré i pro pokožku vašeho dítěte. Tyto výhody objevuje stále více rodičů, kterým více než na jejich pohodlnosti záleží na zdraví jejich dítěte či ekologii.

Proč nepoužívat jednorázové pleny?

Jednorázové plenky jsou bělené bílou s chlorem. To vytváří dioxin. EPA uvádí dioxin jako jeden z nejúčinnějších karcinogenů (chemická látka způsobující rakovinu). Dioxin může mimo jiné způsobit vrozené vady, neplodnost, neurotoxicitu a cukrovku. I když v jednorázových plenkách zůstávají jen stopy, pro mnoho rodičů to stále stačí, aby jednorázovým plenkám řekli ne.

Látkové plenky neobsahují chemikálie, což může také pomoci vašemu dítěti lépe dýchat. Jedna studie ukázala, že jednorázové pleny mohou vyvolat astmatické záchvaty pouhým pobytem ve stejné místnosti s astmatikem – což vedlo autora studie k závěru, že jednorázovým plenkám by se měl vyhnout každý, kdo má potíže s dýcháním.

Protože jednorázové pleny absorbují tolik tekutin, mají rodiče tendenci nechat je na dítěti mnohem déle, než je doporučeno. Plenky jakéhokoli druhu by se měly během dne měnit každé 2 hodiny.

Bez ohledu na to, které plenky si vyberete, je dětskými lékaři doporučována častá výměna plen, aby byla dětská pokožka suchá a v pohodlí a aby se zabránilo podmínkám, které způsobují vyrážku.

Teplota uvnitř jednorázových plen může být o 3-4 stupně vyšší než u látkových plen. Tato zvýšená teplota v kombinaci s delším intervalem mezi výměnami vytváří perfektní Petriho misku pro bakterie způsobující vyrážku plenek: teplá a vlhká s pokračujícím přísunem živin.

Snadné používání látkových plen

Látkové plenky se používají snadněji než kdy dříve. V dnešní době nemusíte používat špendlíky, pokud jim nedáte přednost. Existují desítky možností výběru plenek a nepromokavých potahů, takže můžete najít kombinaci, která nejlépe vyhovuje vašemu dítěti a která nejlépe vyhovuje vašemu životnímu stylu.

Related Posts