Klávesnice a myš jsou zastaralé – pomalu přecházíme na ovládání technologií pohybem a očima
Přestože je stále ještě používáme, jsou klávesnice a myši k ovládání počítačů vlastně zastaralé. Nedávno, ale docela dravě, se začaly šířit dotykové displeje a ovládání tělem u herních konzolí je standard, na který už jsme si také stačili zvyknout. A jak rádi.
Konzole ovládané pohyby jsou však velmi náročné na výpočetní výkon při zpracování obrazu. Díky tomu mají větší spotřebu a musí být také větší. Proto je jejich koncept nepoužitelný u přenosných zařízení.
Kvůli mobilním zařízením se začalo pracovat s technologií sledování přesného úhlu pohledu očí, ale tu také nelze využít vždycky. Dokonce už máme ovládání pomocí pohybů rukou tzv. leap motion, ale to je založené na velmi těsné blízkosti technologie, takže se zase tolik neliší od dotykového.
MYO je náramek, který detekuje pohyby svalů v předloktí a na prstech a mění je na digitální příkazy
Nabízí se otázka, proč prostě nepoužívat hlasové ovládání, ale kdo z nás by si chtěl v MHD mluvit sám pro sebe jako cvok? A tady přichází Thalmic Labs se smělým, ovšem nikterak utopickým, projektem MYO.
MYO je celkem vkusně a nenápadně designovaný náramek a jméno dostal podle řeckého výrazu pro svalovinu. Dokáže měřit elektrické impulzy, které nám vznikají při pohybu ve svalech předloktí a dokonce i prstů a také od sebe rozezná několik typů těchto pohybů. Nasnímané pohyby přeloží do digitální řeči a vyšle jako příkaz vašemu počítači, který ho provede.
Reakce náramku je naprogramována na základě mnoha různých pohybů, které rukama děláme všichni. Jakmile si náramek „zvykne“ na drobná specifika pohybů svého konkrétního majitele, jeho přesnost se ještě výrazně zlepší. Bude mít také zpětnou vazbu. Jakmile pohyb rozpozná, slabě zavibruje, abychom věděli, že rozumí, a že příkaz vyšle do počítače. Tento mechanismus nám pomůže zkrátit dobu, kdy se s náramkem budeme učit pracovat.
MYO bude otevřená platforma, takže k němu můžete přidat své zařízení nebo aplikaci
Prototyp MYO lze připojit k počítačům PC i MAC, zvládne také smartphony a tablety s Androidem a iOS. Dokáže přehrávat písničky i videa, přepínat mezi obrazovkami, ale také řídit dálkově ovládaná zařízení jako jsou kvadrikoptéry a brzo bude ovládat i vojenská vozítka.
Zvládne toho však mnohem víc. V podstatě se nám tu otvírá cesta k dálkovému ovládání čehokoliv, s čím dnes zacházíme přímo rukama. Klidně tak budeme moct třeba zvedat hrnek s kávou, když na to přijde. Jakmile MYO napojíme na jakýkoliv digitální systém, bude fungovat. A digitální systém můžeme udělat téměř ze všeho, takže možnosti jsou nekonečné.
MYO je navíc zamýšleno jako otevřená platforma, takže na něho budou moct vývojáři napojovat vlastní systémy anebo vytvářet své programy.
Za kolik měsíců dokážou technologie, snímající aktivitu našich mozků či svalů, změnit svět?
S veškerými zařízeními komunikuje náramek MYO pomocí Bluetooth 4.0. Je to úsporná Low Energy verze, která umožňuje funkčnost na základě poměrně malé nabíjecí baterie.
Pokud nás čtete pravidelně, víte, že o podobných technologiích už jsme psali. Pohyblivá ouška a ocásky, stejně jako sluchátka Mico nebo také elektronické tetování jsou všechny založeny na principech snímání vzruchů v našem těle, ať už jde o aktivitu mozku nebo svalů.
Tento nový způsob užší komunikace s našimi zařízeními je dalším krokem k prolnutí člověka a technologie. Pravděpodobně to nebude trvat moc dlouho, a počítače budeme mít integrované přímo s našimi těly.