Světlo a zvuk může ovlivňovat naši psychiku a tím fyzický stav
Dnes se psychowalkmany v poklidu stále prodávají a využívají. Jak to tedy je? Jsou to předražené hračky bez vyšší efektivity, nebo nástroje, které dokážou kompletně změnit naše schopnosti?
Studentka výtvarné školy v Bratislavě, která měla možnost si experimentálně účinky psychowalkmanu spolu s dalšími spolužáky vyzkoušet, po experimentu trvajícím několik týdnů prohlásila: „Působilo to na mě inspirativně, skoro pokaždé jsem hned usnula a zdálo se mi hodně snů. Bylo to dokonce tak inspirativní, že jsem se pak nemohla rozhodnout, co z toho zachytím na papír. Byla to velmi zajímavá zkušenost.“
I paní Jana má s psychowalkmanem zkušenost spíše pozitivní. Napřed ho zkoušela jen jako relax a opravdu ji zklidnil a navodil pocit pohody. Pak ho zkusila jako podpůrný nástroj při učení delšího textu. Zjistila, že takový text se dokáže sama naučit asi za 100 minut, po meditaci jí to zabere asi 60 minut a s psychowalkmanem 50 minut.
Psychowalkman vám přeprogramuje mozek
Existují však uživatelé, kterým neurčité zvuky a blikání tohoto přístroje nedělají vůbec dobře. Bez příčiny se vyděsí nebo úplně ztratí náladu. Pro epileptiky není díky blikání vůbec vhodný. Vždy je lepší, když máte možnost psychowalkman napřed nezávazně vyzkoušet, jestli vám není spíš nepříjemný.
Princip těchto přístrojů se zakládá na metodě, kterou známe od 40. let minulého století. Nazývá se audiovizuální stimulace mozku a pracuje se zjištěním, že pomocí určitých světelných podnětů můžeme ovlivnit ladění mozku a tím i psychosomatický stav uživatele. Na některé světelné a zvukové signály prostě reagujeme velmi pozitivně.
Hračka založená na poznatcích šamanů
Podobnou audiovizuální stimulaci jsme vlastně používali už v dávnověku. Pomocí rytmického zvuku bubnů a sledováním plamenů ohňů jsme se dostávali do tzv. transu, který nebyl ničím jiným než změněnou mozkovou hladinou. Tato metoda nám může pomoci zvyšovat naši odolnost vůči stresu, rozvinout schopnost relaxace a zvýšit schopnost koncentrace ať už k psychickým nebo fyzickým výkonům.
Náš mozek totiž pracuje na různých vlnových délkách. Nejvyšší úroveň se nazývá gamma. Tehdy jsme připraveni na extrémní výkony s velkým výdajem energie, například na maraton. Tato hladina také hlídá paměť a podílí se na řízení mozku. Nejčastěji se však pohybujeme v hladině beta, kam patří všechny každodenní úkony. Zvládneme v ní logicky myslet i počítat. Ve chvílích, kdy se naprosto uvolníme, dostáváme se k hladině alfa.
Pokud se nám podaří sestoupit ještě níž, ocitáme se v thétě, která je oblastí fantazie a intuice. Většinou se tam vypravujeme ve spánku, ale existují techniky, které nás do théty dostanou i za vědomí. Může nás v ní překvapit mystický zážitek, nebo nás navštíví geniální nápad. Níž už je jen hladina delta, která přichází jen ve velmi hlubokém spánku nebo kómatu, ale dostaneme se do ní i při velmi intenzivním myšlení.
Usnout a učit se dokážeme přece i bez drahého přístroje?
Cílem psychowalkmanu je právě využití obrovského potenciálu hladin alfa a théta. Funguje to tak, že si na přístroji navolíte příslušný program – třeba učení, a spustíte si ho. Během několika minut vás psychowalkman přivede do hladiny vědomí, která je pro učení nejlepší.
Odpůrci psychowalkmanů zcela správně poznamenávají, že na to, aby se dokázali učit, relaxovat nebo usnout, nepotřebují drahý přístroj za několik tisíc. Mají samozřejmě pravdu. Pohyb mezi vlnovými délkami je pro náš mozek úplně přirozený a během staletí jsme si vypěstovali různé meditativní a relaxační techniky, které nám s hupsáním mezi hladinami pomáhají.
Na druhé straně prostě existují jedinci, jejichž schopnost měnit vlnové délky mozku není kultivovaná a stres dnešní doby jim brání rozvinout jejich potenciál. Pokud jsou to navíc ještě technologičtí hračičkové, není pro ně nic lepšího, než si moci koupit další cool přístroj, který jim pomůže s relaxem a soustředěním.
Sportovci si mnohem rychleji uvolňovali přetažené svaly
Nevěřící Tomášové jsou skálopevně přesvědčeni, že žádné blikání do očí a houkání do uší nám nepomůže přestat kouřit, ani nás nenaučí plynně mluvit anglicky. Patrně to bude tím, že účinky psychowalkmanu jsou sice prokazatelné, ale nijak ohromující. Schopnost učit se dokážou zlepšit přibližně o 15 % procent a další aktivity jsou jen těžko měřitelné.
Když se měřil vliv na aktivní sportovce, ukázaly se účinky psychowalkmanu zcela jasně. Během relaxace s tímto přístrojem klesla jejich srdeční frekvence o 4-10% proti relaxaci bez přístroje. Jejich uvolnění bylo tedy intenzivnější. Rozpad laktátu (což je produkt anaerobní glykolýzy, který vzniká při nadměrné fyzické zátěži) byl však dokonce až o 30 % rychlejší než při relaxaci bez psychowalkmanu. Sportovcům se také s psychowalkmanem podařilo v noci před závodem naspat více hodin, než tomu bylo bez přístroje.
Pod náporem úžasných nových technologií, které v posledních 20 letech úplně převrátily na ruby naše životy, se umírněný potenciál psychowalkmanů úplně rozpustil. Vždyť koho by zajímalo, jak si zvýšit výkon o 5 nebo 10 % procent, když díky novým technologiím je všechno rychlejší o tisíce procent? Ale možná je to škoda a psychowalkman stojí za vyzkoušení.