Váš robovysavač už nějaká kočka jen tak nezaskočí

A tak vznikla na stránkách MyRobots.com betaverze sociální sítě, která má sloužit výhradně robotům. Můžete tam své robotické pomocníky registrovat a profil hrdě ozdobit jejich fotografiemi. To ovšem samozřejmě není hlavní účel této sítě.

Pokud totiž máte svého robota připojeného do sítě, můžete tam také monitorovat jeho aktuální stav nebo vydávání nových aktualizací. Tak například chytrý vysavač Roomba vám přes síť klidně dokáže nahlásit, že mu při vysávání v cestě leží kočka, anebo že má plnou nádobu na prach. A pokud zaregistrujete svou chytrou lednici, ta vás ráda upozorní, které potraviny docházejí.

Ano, to všechno můžete zjistit, až přijdete domů a obhlédnete své panství. Ale prostřednictvím této sociální sítě můžete své roboty také ovládat. Plnou nádobku svému vysavači asi nevysypete, ale můžete ho nasměrovat jinam, zatímco kočka spí.

Roboti se budou učit od sebe navzájem

Do budoucna je představa, že díky této sociální síti budou moct různá zařízení spolupracovat na těžších úkolech, tedy domlouvat se skutečně tak, jako to děláme my na Facebooku. V praxi se budou zkušenosti našich robopomocníků nahrávat do databáze, ze které si budou moct připojená zařízení stahovat data. Tudíž se váš robot, který se ještě nikdy nemusel vypořádávat například s tou spící kočkou, naučí situaci řešit od jiného robota, třeba na úplně opačném konci světa. Anebo si na to stáhne aplikaci od vývojářů sítě.

Tato sociální síť byla spuštěna už koncem roku 2011 obchodem RobotShop, který prodává osobní robotiku. Síť stále zůstává pouhou betaverzí, ale na nezájem robotických uživatelů (tedy vlastně jejich majitelů) si nestěžuje.

Začali s 227 registrovanými roboty, ale do roku 2020 počítají s pár set miliony. Opravdovou expanzi zatím brzdí dvě drobnosti. V současnosti ještě nejsou inteligentní robotická zařízení dostatečně rozšířená a MyRobots také nedokáže komunikovat s každou technologií.

Úžasné dobrodružství pro inovátory, noční můra pro tradicionalisty

Zatím tato platforma podporuje jen pár druhů různých typů osobní robotiky a připojit se můžete také se zařízeními a hardwarem, které dokážou komunikovat prostřednictvím otevřeného  rozhraní pro programování aplikací (open source API). Co přesně se vyplatí na MyRobots zaregistrovat, najdete tady.

Na betaverzi MyRobots se můžete registrovat zdarma. Avšak vzhledem k tomu, že jejím majitelem je komerční RobotShop, chystá se časem zavést vstupní poplatek.

Pokud jste tedy věční inovátoři a nadšenci do nových technologií a máte třeba právě Roombu, neváhejte se zapojit, dokud je to bezplatné. A pokud vás naopak děsí šílenost celého projektu, klidně si počkejte, až bude svět zralejší na takovou sociální síť a ona sama nebude jen testovanou betou. Na mizinu vás pak registrace určitě nepřivede.