#1 Na vlnách krvavého moře přichází neštěstí

Rudý příliv

Zdroj: cdph.ca.gov

Legendy tvrdí, že moře, které se zbarví jako krev, znamená přicházející neštěstí. Za tento dramatický jev však mohou ve skutečnosti nejčastěji mořské řasy. Stačí vyšší koncentrace fyloplanktonu a během několika hodin je moře červené, ale může být i oranžové, hnědé nebo dokonce zelené.

Takto zbarvené vody ovšem mohou být nebezpečné. Řasy totiž obsahují neurotoxiny, které se nárazy vln o pobřeží uvolňují do vzduchu. Tak se nám mohou do plic dostat jedovaté látky, které vyvolávají rakovinné bujení.

#2 Hladina plná ledových květů

Ledové květy na moři

Zdroj: newscientist.com

Když se kousku ledu podaří nabalit na sebe na hladině moře další kousky vlhkosti a nějaký ten prach, vzniká nádherně romantický efekt polí ledových květů. Na hranici mezi mořem a vzduchem vyrostou  ledové krystaly, které vypadají jako velké ledové vločky nebo krystalové květy.

#3 Lodě se neztrácejí jen v bermudském trojuhelníku, ale i v Ďáblově moři

Ďáblovo moře

Zdroj: livescience.com

Toto nechvalně známé moře se nachází východně od Japonska. Stejně jako u bermudského trojuhelníku, i tady si letci a námořníci stěžují na rušení komunikačních a navigačních zařízení. A stejně tak se tu ztrácí i lodě.  Teorií, proč tomu tak je, je spousta. Žádná však není podložena důkazy. Velice zajímavé je, že Ďáblovo moře leží přesně naproti bermudského trojuhelníku na opačné straně severní polokoule.

#4 Když je z moře jeden obrovský šálek kapučína

kapučínové pobřeží

Zdroj: auto.lafa.kz

Kapučínové pobřeží se začalo říkat zvláštnímu jevu, který byl zaznamenán v roce 2007 v Novém Jižním Walesu. Na pláži se objevilo tolik pěny, že ji celou zaplavila. Lidé nelenili a uspořádali v pěně pořádnou párty.

Obrázky z ní se rozšířili rychle po světě a  ono pobřeží už je navždy známo jako kapučínové.  K takovému nahromadění pěny došlo už mnohokrát a ačkoliv si lidé často myslí, že za to může znečištění, ve skutečnosti je to opět práce fyloplanktonu.

#5 Jakoby se hvězdná obloha sesypala na pláž

světélkující pobřeží

Zdroj: newscientist.com

Tak vypadá příboj, když v něm zaúřaduje opět starý známý fyloplankton. Tento jev je způsoben jeho podrážděním, které spouští bioluminiscenční schopnost. Celá pláž pak v noci svítí nádherným modrým světlem, které je místy koncentrovanější, takže to doopravdy vypadá, jakoby na zem popadaly tisíce hvězd.

#6 Podmořské rampouchy jsou totálně smrtící

Podmořský rampouch

Zdroj: rayegunn.tumblr.com

Vyrůstají z hladiny a pomalu prorůstají hlouběji, až na samé dno. Čehokoliv se dotknou, je okamžitě totálně zmrzlé. Podmořské rampouchy tak za sebou na své cestě na dno zanechávají zamrzlé hvězdice a další tvory, kteří se včas nespasí útěkem.

Tyto rampouchy vznikají díky rozdílům teplot vzduchu nad hladinou a mnohem vyšší teplotě ve vodě. Na hladině se tak tvoří ledovce, ze kterých je kanálky vytlačována sůl. Ta se uvolňuje do vody a roste do jakýchsi podvodních trubic ledu, nebo chcete-li do rampouchů…