V zemi, kde je stále tou nejlepší kariérou pro dívku vdát se
Sushma nemá rozhodně typické dětství. V Indii nechodí miliony dětí ani do základní školy a dívky rodiče často drží zpátky jen proto, aby mohli poskytnout veškeré možnosti svým synům. V konzervativních vesnických kulturách dokonce stále považují za jedinou životní dráhu, vhodnou pro dívky, manželství.
Sushma dokončila střední školu už v sedmi letech a ve 13 získala bakalářský titul. Její okolí ji díky tomu vnímá jako vzor. I děti, které se narodí chudým a nevzdělaným rodičům, to očividně mohou dotáhnout daleko. Jen se jim musí dát příležitost dělat, co sami chtějí.
Život Sushminy rodiny je velmi skromný. V současnosti žije s rodiči a třemi mladšími sourozenci v jednopokojovém bytu ve městě Lucknow ve státě Uttar Pradesh. Jediným příjmem celé rodiny je otcův plat z práce na stavbách, který dělá méně než 200 rupií denně, což je přibližně 62 Kč.
Žádná televize ani hračky – Sushma může všechen čas věnovat studiu
Jejich nejcennějším majetkem je stařičký počítač z druhé ruky a studijní stůl. Bez nich by se děti nemohly učit. Sama Sushma připouští, že to není ideální prostředí pro studium, ale ve svém věku už dobře ví, že všechny sny splněny být nemohou. Ovšem některé ano, a tak si vlastně libuje, že nemají žádné hračky ani televizi. Nic ji tedy nesvádí a ona všechen čas, co má, věnuje učení.
Nedávno nastoupila na univerzitu. Původně se chtěla stát lékařkou, ale na lékařskou fakultu nemůže, dokud jí nebude 18 let. Proto si zatím vybrala magisterské studium mikrobiologie. Doktorát plánuje získat potom.
Otec prodal část pozemků, aby měli na školné, Sushmu však podporuje víc lidí
Sushma ale není jediná, kdo v její rodině už něco dokázal. Její rodiče považují vzdělání za nejdůležitější a snaží se ho poskytnout všem svým dětem. Sushmin starší bratr dokončil střední školu už v devíti letech, aby se ve čtrnácti stal nejmladším absolventem počítačových věd v Indii.
Kvůli úhradě Sushmina školeného musel její otec prodat část rodinných pozemků, ale vůbec toho nelitoval a nenechal si to vymluvit. Cena za ně však pokryje jen část výloh. Naštěstí může Sushma zbytek zaplatit z dotace, kterou získala.
Když ji totiž v televizi viděl Dr. Bindeshwar Pathak z Sulabhské mezinárodní nemocnice, rozhodl se jí pomoci. Považuje ji za velkou inspiraci pro studenty z elitního prostředí, kteří mají vše snadno na dosah ruky. Kromě doktora Pathaka ji podporují také různé charitativní organizace, ale i obyčejní lidé, kteří jsou nadšení její pílí, ambicemi a nezdolnou vůlí.