Tablet, který na stůl klidně hodíte

Tohle není jen plané snění, možná to budeme moci zkusit dřív, než by nás vůbec napadlo. Profesorovi Roelovi Vertegaalovi z Královniny univerzity v Ontariu se totiž podařilo vyrobit prototyp „papírového“ tabletu.  Využil technologie na bázi ohebných polovodivých organických polymerů a zakomponoval ji do displeje s vlastnostmi elektronického papíru i do vlastního ohebného těla tabletu. S tímto projektem mu pomáhaly také firmy Intel a Plastic Logic.

PaperTabVýsledkem je tabletdotykovým displejem s velkým rozlišením a úhlopříčkou kolem 27 cm, poháněný procesorem Intel Core i5. Displej zatím sice zobrazuje barvy jen v odstínech šedi, ale je jen o malinko hrubší než papír. Nejenže vypadá opravdu jako list papíru, ale má i některé jeho vlastnosti. Tablet je lehounký, ale zároveň robustní, takže byste se ho nemuseli bát hodit na stůl jako třeba právě noviny. Ve srovnání s dnešními obvyklými displejovými skly je mnohem odolnější.

Na počátku byla idea skutečně papíruprosté kanceláře. To jsme si slibovali už od prvních obrovských počítačů, ale nějak k tomu nedošlo. Naopak, ztechnologizováním provozů se dospělo k mnohem větší spotřebě papíru, než jsme měli kdykoliv předtím. Proto Roela napadlo, že když nepomohly počítače, pomůže jiná forma papíru.

Je to vlastně záležitost krásy

Papír je fantastický. Jako zobrazovací technologie je úplným základem, ale jako paměťové médium dokáže naštvat. Tohle je ovšem víc evoluce papíru, než tabletu. Teď se totiž zdá, že papír nikoho nezajímá a jsme k němu bezohlední. Ale papír je vlastně záležitost krásy,“ řekl Vertegaal.

Ohnutím rohu displeje tohoto tabletu nebo jeho přeložením či zvlněním můžeme listovat stránkami dokumentu nebo přetáčet video a nepotřebujeme mačkat žádná tlačítka. To je však jen začátek. Tablet je navržen tak, aby se jeho jednotlivé „listy“ skládaly k sobě a spolupracovaly. Takže místo milionu oken, otevřených na jednom listu, můžete mít na každém listu jedno okno.

Přílohu z jednoho listu odešlete prostým dotykem s listem, na kterém máte otevřený email. A pokud by se vám nelíbila úhlopříčka, přiložením až 10 listů těsně k sobě získáte větší displej. Jakmile se displeje přestanete dotýkat, přepne se dokument na náhled ikon a k jeho plnému zobrazení se vrátíte aktivací dotekem.

Za pár let budeme mít všichni své počítače
smotané v kapse

Tento skládací systém je příjemně jednoduchý pro jednoho uživatele a velmi výhodný pro spolupráci na dokumentech ve skupině. V práci se prostě se svými tablety všichni sesednou ke kulatému stolu a je vymalováno.

Dotykem displejů si mezi sebou jednoduše nasdílejí všechny potřebné dokumenty. Sám iniciátor Roel o tomto systému řekl: „Použitím několika tabletů PaperTab je mnohem jednodušší pracovat s více dokumenty. Za pět až deset let bude většina počítačů, včetně notebooků a tabletů, vypadat a chovat se stejně jako tyto listy papíru. “

Intel v souvislosti s předpovídaným vývojem uživatelského chování a tváří v tvář dynamickému přechodu na mobilní zařízení po celém světě odhaduje, že tyto „papírové“ displeje zcela ovládnou trh v horizontu 5-10 let.