Virtuální sekretářka Siri vám odpoví i na otázku o smyslu života

Siri k nám přišla z Pentagonu

Siri není jen nějaké hlasové ovládání, které známe z dřívějších iOS a ostatních mobilních operačních systémů. Je to umělá inteligence, díky které může váš telefon nejen mluvit, ale také myslet. Původně byla projektem Pentagonu, který pracoval na osobním asistentovi schopném se učit.

Siri v sobě zahrnuje schopnosti porozumět přirozené řeči, umět vést dialog, učit se, plánovat a myslet. Tyto dovednosti se v ní navzájem prolínají a tvoří základ umělé inteligence. Nejvyšší metou budoucnosti je osobní asistent, který bude svými schopnostmi k nerozeznání od člověka.

Doopravdy rozumí tomu, co říkáme a skutečně naslouchá

V praxi to znamená, že Siri nepřijímá pouze typicky standardizované příkazy jako třeba „Nastavit budík na 6:00“, ale bez problémů vám porozumí, když jí řeknete „Vzbuď mě v šest“. Stejně tak jí nemusíte přikazovat „Otevři kalendář“, ale vystačíte si s přátelským „Co mám dnes v plánu?“.

Siri také vnímá naše slova v kontextu. Když se jí zeptáme na nejbližší čínskou restauraci v okolí a ona žádnou nenajde, stačí položit jen doplňující dotaz „A co KFC?“ a Siri přesně ví, že jde pořád o náš oběd.

Asistentka se sexy hlasem… pokud nejste Brit

Siri ovšem není jen chytrá, ale má také velmi příjemný hlas. Namluvila ji Karen Jacobsenová z Austrálie, která už předtím svůj podmanivý hlas propůjčila GPS navigaci. Proto se jí také přezdívá The GPS Girl. Pro Siri namluvila asi 50 hodin záznamu, bylo totiž nutné zachytit všechny kombinace slabik.

Karen odvedla tak skvělou práci, že se do Siri v sitkomu Teorie Velkého třesku zamiloval jeden z hlavních protagonistů. Tato epizoda také velice rychle zpropagovala Siri po celém světě spolehlivěji než jakákoliv reklama Applu.

Přestože se Siri s Kareniným hlasem stala prakticky tak trochu ikonou geek stylu, ve Velké Británii promlouvá ke svým majitelům mužským hlasem.

První jazyk, kterým nám Siri šeptala do ouška byl pochopitelně anglický. Brzy se naučila také německy a francouzsky. Během minulého roku počet jazyků, kterými Siri mluví, vzrostl na 15. Proto máme slušnou šanci, že se už letos, nejpozději příští rok, naučí i česky.

Probouzí se v Siri schopnost chápat humor?

Zatím Siri není bez chybičky, začátky byly krušné a zpočátku některé majitele iPhonů i zklamala. Je to však velmi šikovná asistentka a s pomocí vývojářů se učí velmi rychle. Její schopnost rozumět hovorové řeči se za poslední 2 roky znásobila. Podle posledních zpráv začíná už odpovídat i na otázky o smyslu života, nikdo však neví, zda to myslí vážně.

Teď bychom ovšem mohli ke všem majitelům iPhone pocítit závist. Naštěstí je Siri jen prvním průlomem a krokem do úplně nové éry. Tak dlouho jsme snili a pracovali na umělé inteligenci, až konečně jednu máme a není to žádný laboratorní pokus, ale pěkně masová záležitost.

Siri je zatím jen betaverze a v záloze máme další hráče, kteří se snaží nenechat si ujet vlak. Hlasové asistenty s umělou inteligencí už vyvíjí i další výrobci smartphonů. S asistentem pro Android by měl podle svých slibů každým dnem vyrukovat i Google.