Získávání energie z Dysonovy sféry kolem slunce nebo černé díry

Energetická náročnost naší civilizace neustále stoupá a hledá způsoby, jak připravit dostatečné množství energie tak nejjednodušší cestou. Očekává se, že lidé budou v budoucnu spotřebovávat ještě více energie. Jedním ze způsobů, jak by mohla pokročilá civilizace získat dostatečné množství energie pro vaše obyvatele, je postavení Dysonovy koule kolem hvězdy nebo černé díry.

Koncept Dysonovy sféry se objevil již v roce 1960 a navrhl ho Freeman Dyson. Účelem bylo vysvětlit, jak by mohla vyspělá civilizace získat dostatečnou energii. Očekává se, že čím bude civilizace větší a úspěšnější, tým více energie bude potřebovat. Nastane moment, kdy bude civilizace natolik energeticky náročná, že jednou možným zdrojem energie bude slunce. Dysonova sféra je skořápka, prstenec nebo roj objekty obíhající kolem slunce.

3 kategorie civilizací

Kdy přijde vhodný čas pro stavbu Dysonovy koule a jakýkoli typ civilizace ji bude další potřebovat? Sovětský astronaut Nikolai Kardashev definoval stupnici, která říká „Kardashevova stupnice“. Tato stupnice dělí civilizaci do 3 typů podle spotřeby energie.

  • Civilizace typu I (planetární civilizace) spotřebuje přibližně 4 x 10 ^ 16 wattů;
  • Civilizace typu II (hvězdná civilizace) spotřebuje přibližně 4 x 10 ^ 26 wattů;
  • Civilizace typu III (galaktická civilizace) spotřebuje přibližně 4 x 10 ^ 37 wattů.

Podle odhadů je Dysonova sféra vhodná pro civilizaci II. a III. typu. Civilizaci II. typu by měla stačit energie z jedné hvězdy, u civilizace III. typu už je potřeba energie z většího množství hvězd. Podle odhadu jsme od civilizace 1. typu vzdáleni 100-300 let a je čas nad takovými možnostmi přemýšlet.

Různé druhy zdrojů energie

Dysonova sféra by mohla obklopovat i samotnou planetu a pohlcovala by fotony přicházející ze všech stran. Nejlepším kandidátem je Kosmické mikrovlnné pozadí (CMB). CMB vás obklopuje a přinášíte fotony ze všech směrů oblohy v mikrovlnném spektru. Civilizace schopná sklízet energii z CMB by musela odmítnout odpadní energii do černé díry. Tato energie je však neudržitelná.

Černá díra jako zdroj energie

Samotná černá díra by mohla být zdrojem energie, v okolí černé díry jsou energetické zdroje energie. Podle Stepheny Hawkinga do sebe černé díry nenasávájí vše, ale uniká záření, které říká Hawkingovo záření.


Kolem horizontu událostí existují některé virtuální částice: páry částice a antičástice vytvořené z kvantových fluktuací. Dvojice odděluje silné gravitační pole od černé díry; jeden se dostane dovnitř horizontu událostí a druhý je emitován jako Hawkingovo záření.
Není jisté, jestli by byla Dysonova sféra v tomto případě vhodným způsobem, nabízí se použít akreční disk. Je to struktura tvořená prachem a jiným rozptýleným materiálem obíhající kolem centrálního těla – v tomto případě černé díry. Kolem horizontu události také víří velké množství materiálu, které vyvolává tření. Toto tření vyvolává teplo, které je ideálním zdrojem energie.

Jiná civilizace používající Dysonovu sféru

Možná, že již existuje mnoho civilizací, které Dysonovu sféru využívají. Vesmír je však obrovský a zmapovaný je jen jeho částí. Pokud zatím nemáte dostatečnou technologii, mohli byste existovat jako civilizační detekovat, jeden ze způsobů, jak se o cizí civilizaci dozvědět, sledovat. kam proudí odpadní teplo z velkých zdrojů energie.