Yang vystavuje své barbíny v růžovém obývacím pokoji

Jinak docela spartánsky zařízený dům Jian Yanga zdobí růžový obývací pokoj, který obsahuje jeho úctyhodnou kolekci. Tuto barvu si samozřejmě vysloužil díky množství panenek Barbie ve sbírce.

Ale 6 000 barbín tu není osamoceno. Usáma Bin Ládin si tu dává drink se Saddámem Husajnem, čemuž přihlížejí zlá královna ze Šípkové Růženky, Lady Diana nebo Jackie Onassisová. Trošku umělohmotným pohledem si vás sjedou i Elvis Presley, Sean Connery, James Bond nebo sbírky figurek z Harryho Pottera a Star Treku.

Jian Yangův záběr je tedy poměrně široký. Sbíráním těchto panenek strávil 20 let a dal za ně více než 251 699 liber. Začal s tím, když mu bylo 13 let. Tenkrát vůbec nevěděl, že Barbie jsou holčičí záležitost. Prostě je viděl v televizi a hrozně se mu líbily. Tak si opatřil svůj první kousek do sbírky – Barbie v tyrkysovém cvičebním oblečku s pruhovanými návleky.

Barbie už je ovšem out, upír z ní nikdy nebude

Dnes už si bez problémů svůj zájem o hračky uhájí, protože je jako strategický ředitel Omicom Media Group může prohlásit za součást spotřebitelských trendů, ale dřív se na něho kvůli jeho sbírce lidé často dívali skrz prsty. Přišel kvůli ní taky o nejednu přítelkyni, protože sbírání panenek prostě není nic, co byste očekávali od muže.

V posledních letech však Yanga trochu trápí snížení statusu panenek Barbie. On o nich tvrdí, že mají stále ještě budoucnost, ale připouští, že jejich význam slábne a ustupují před děsivějšími monstry ze Stmívání nebo Upířích deníků. A z Barbie prostě nikdy monstrum nebude.

Nicméně ze své poslední obchodní cesty si dovezl dalších 65 panenek. Když se ho ptají, co bude dělat, až mu dojde místo v růžovém obýváku, odpovídá Yang: „Koupím si hned vedle další dům,“ a směje se u toho.