V současné době je možné vytisknout již téměř cokoliv, dokonce i maso. Tisk masa by mohl stát možnosti, jak získat tento zdroj bílkovin snadnějším způsobem a bez zabíjení zvířat. Vědci z univerzity v Ósace používají 3D biotisk k vytvoření strukturovaného kultivovaného masa, jako je složitá struktura hovězího masa Wagyu. Jen si představte, že konzumujete chutný steak a netrápí vás u toho svědomí, že kvůli jídlu muselo zvíře zemřít.
3D biotisk masa
Japonští vědci z Osacké univerzity používají kmenové buňky izolované z krav Wagyu k 3D tisku alternativní masa. Jde o skutečně dokonalé maso, které obsahuje svaly, tuk a cévy. Struktura vytisknutého masa je tedy natolik podobná skutečnému masu, že byste rozdíl mezi běžným steakem a vytisknutým steakem nejspíše nepoznali. Vývoj tohoto způsobu výroby masa vede k udržitelnější budoucnosti. Chov dobytka tradičním způsobem vede k produkci velkého množství emisí.
Nejlepší syntetická alternativa skutečného masa
Dosavadní alternativy masa nebyly příliš kvalitní. Tým vědců z Osaky však nedokáže vytvořit dokonalé syntetické maso, které vypadá jako skutečné.
„S využitím histologické struktury hovězího masa Wagyu jako předlohy jsme vyvinuli metodu 3D tisku, která může vytvářet komplexní struktury na míru, jako jsou svalová vlákna, tuk a cévy,“ říká hlavní autor Dong-Hee Kang. „Abychom tuto výzvu překonali, tým začal se dvěma typy kmenových buněk, nazývanými bovinní satelitní buňky a kmenové buňky odvozené z tuků. Za správných laboratorních podmínek lze tyto „multipotentní“ buňky přemístit, aby se odlišily od všech typů buněk potřebných k produkci kultivovaného masa. “
Tyto buňky byly s pomocí 3D biotisku uspořádány do struktur, které věrně kopírují strukturu masa Wagyu. „Vylepšením této technologie bude možné nejen reprodukovat složité struktury masa, jako je krásné sashi z hovězího masa Wagyu, ale také provádět jemné úpravy tukových a svalových složek,“ říká hlavní autorka Michiya Matsusaki.
Maso vyrobené na míru
Protože si mohli v potřebě objednat maso s požadovaným obsahem tuku, bílkovin, podle svých zdravotních nebo chuťových hledisek. Po celém světě probíhají výzkumy, jak nejjednodušším způsobem vyrábějí maso udržitelným způsobem. Čím dříve se výroba umělého masa stane samozřejmostí, tím dříve se sníží vysoká produkce emisí a bude možné hromadně konzumovat maso bez zabíjení zvířat.