Otázka, zda dát zvíře vykastrovat, či ne, není mnohdy nejjednodušší. V některých případech je však lepší neváhat a zvíře nechat vykastrovat. Kdy je vhodné nechat vykastrovat psa, fenu, kočku či kocoura?

Kastrace fenek

Feny se nejčastěji kastrují z důvodu snížení rizika vzniku rakoviny mléčných žláz. Toto onemocnění je nejčastějším nádorovým onemocněním u fen vůbec. Kastrace feny po prvním hárání se toto riziko snižuje skoro na nulu. Výhodou kastrace je také to, že fena již nebude hárat. Kastrovat fenku je možné od 3-4 měsíců stáří, ale je vhodné kastraci provést po dosažení pohlavní dospělosti či před prvním háráním.

Kastrování psa

U psa je kastrace prevencí nežádoucího chování, tedy značkování močí, toulání se za háravými fenami a útěkům z domova. Kastrace psa může být vykonána od 3- 4 měsíců stáří psa, ale lepší je kastraci provést až po dosažení pohlavní dospělosti. U malých plemen nastupuje rychleji než u velkých plemen.

Kastrace kočky

Kastrace koček je velmi důležitá, jelikož je prevencí kočičího boomu a nechtěných koťat, které často končí v útulcích. Kastrované kočky mají celkově lepší kvalitu života a dožívají se delšího věku. Ideálním časem na kastraci je doba před dosažením pohlavní dospělosti, přičemž pohlavní dospělost přichází kolem šestého měsíce stáří. Kastrace kočky je malou operací, které se vy ani kočka nemusí obávat.

Kastrování kocoura

Kastrace kocoura je vhodná pro zamezení nežádoucího chování, jako je toulání za kočkami, rvačky s jinými kocoury, značkování teritoria a útěků z domova. V ČR se kocouři kastrují většinou až po dosažení pohlavní dospělosti. V USA je běžné kastrovat kocoury naopak před dosažením pohlavní dospělosti. Ideální však je kocoury kastrovat již po ukončení základní vakcinace.