Chorvatsko patří mezi země, které je Čechy nejvíce navštěvované. Zájem Čechů o Chorvatsko během let nijak neklesl, naopak, stalo se vyhledávaným místem k trávení dovolené i v zimních měsících. Chorvatsko nená jen rájem pro milovníky dlouhých oblázkových pláží, ale také nádherné a rozmanité přírody, dobrého jídla a pití a dokonce i pro vyznavače adrenalinu. Dovolená levně plná luxusních zážitků – to je Chorvatsko a jeho ostrovy.

Ostrov Krk je bohatý na lidskou i přírodní historii. Ostrov byl kdysi sídlem rodiny Frankopanů – mocné dynastie chorvatských hrabat a šlechticů, kteří postavili mnoho pevností, kostelů a klášterů, na které při svých cestách po Kvarneru narazíte. Křesťanství sem dorazilo v 5. století a zůstalo mimořádně silné, takže ostrov je posetý kostely, některé raně křesťanskými, jiné s charakteristickou cibulovou kopulí na vrcholu zvonice. Cyril a Metoděj a velmi pevně zde zapustili kořeny a bylo objeveno mnoho nápisů velkého historického významu, nebo je lze vidět na budovách, které propůjčují atmosféru exotiky s písmem, které připomíná tajný kód napsaný v tvar hub a třešní.

Co rozhodně na ostrově Krk nevynechat

Město Krk je hlavním městem ostrova a uvnitř jeho zdí je krásné malé bludiště kamenných ulic. Vzhledem k tomu, že je toho hodně k vidění, je to místo, kde můžete zůstat nebo ho navštívit na jeden den, ale připravte se na davy turistů během sezóny. Pod městskými hradbami je malá pláž, příjemné místo ke koupání. Když nevíte kam na dovolenou k moři, ostrov Krk vás nezklame.
Za gastronomií doporučujeme vyrazit do Vrbniku, na vrcholu strmého návrší na severním pobřeží, s malým smaragdově zeleným přístavem u nohou. V bludišti úzkých uliček a schodišť objevíte, podle místních, nejužší ulice na světě. Město je obklopeno vinicemi, kde se po generace vyrábí žlahtina, typ vína jedinečné pro Krk. Při toulkách Vrbnikem máte ohromující dojem, že staré vinné sudy leží opuštěné všude a vůně vína prostupuje vším. Vrbnik je požehnán několika velmi známými restauracemi.
Pokud už jste ve Vrbniku, doporučujeme vám odbočit do malé vesnice Dobrinj. Vinice brzy ustoupí chladným listnatým lesům. Cesta se vine do kopce, a když přijdete do vesnice, začnete myslet na Toskánsko. Pohled z krásného kostela svatého Štěpána s jeho širokou, kamennou, zastřešenou verandou obklopují svěží lesy vnitrozemí ostrova, stráně přerušované suchými kamennými zdmi a celý Kvarnerský záliv. Trochu severněji od Dobrinje je jeskyně Biserujka, jediná z padesáti na ostrově přístupná veřejnosti. Jelikož je jeho střecha tak blízko povrchu, prosakuje skrz skálu dešťová voda a vytváří neuvěřitelné stalaktity.