Používá se velké množství způsobů, jak vytvářet elektrickou energii. Menší množství energie umí skladovat baterie, ale lidstvo doposud nenašlo vhodný způsob ke skladování velkého množství energie, který by byl použitelný do všech oblastí. To vše může změnit švýcarský startup, který se jmenuje Energy Vault. Tato firma našla řešení pro skladování energie ve formě obrovských betonových bloků. Tento startup si získal pozornost mnoha investorů a jeho technologie se možná brzy dočká realizace.

Jednoduchá a geniální technologie

Technologie skladování energie je v tomto případě jednoduchá. Je založena na betonových blocích o váze 35 tun a vysoké věži. Když nastane přebytek energie, mechanický jeřáb zvedne těžký betonový blok do vzduchu. Betonové bloky zůstanou zavěšeny ve výšce tak dlouho, dokud nebude potřeba energie. Když je elektrická energie potřeba, bloky se spustí dolů, přičemž táhnou za kabely, které roztočí turbínu, aby vyráběla elektřinu.

Vysoká skladovací kapacita

Společnost odhaduje, že betonové bloky budou mít skladovací kapacitu až 80 megawatthodin a budou schopné nepřetržitě vybíjet 4 až 8 megawattů po dobu 8 až 16 hodin. Bloky budou vyráběny udržitelným způsobem, k výrobě bude použita půda a místní odpad. Taková výroba by ušetřila emise při přepravě bloků ze vzdálených míst.

„Svět se nachází v kritickém bodě sklonu při přechodu k širšímu využívání obnovitelných zdrojů energie.“ Energy Vault tuto transformaci urychluje, protože nyní přecházíme na globální nasazení a přijetí technologie na trh, abychom poskytovatelům energií a průmyslovým zákazníkům pomohli nákladově efektivněji dosáhnout jejich cílů v oblasti udržitelnosti a dekarbonizace, “uzavřel Robert Piconi, generální ředitel a spoluzakladatel společnosti Energy Vault v prohlášení.

Zatím společnost Energy Vault shání další investory, ale vzhledem k genialitě celého projektu to zajisté nebude dlouho trvat. Pokud se tato technologie stane běžnou praxí, konečně vznikne nejlepší možnost, jak skladovat přebytečnou elektrickou energii.