Mike se stal bezdomovcem na dva měsíce zcela dobrovolně

Mike Momany byl programátorem na volné noze a žil obyčejný programátorský život v Seattlu. Jednoho dne si však uvědomil, že toto město se pro své obyvatele stává neúnosným luxusem. Náklady na život tam vystoupaly už do astronomické výše.

Mike se tedy nechal inspirovat hnutím minimalismu, které preferuje jednoduchý, šťastný a nízkonákladový život, jen minimálně zatížený touhou něco vlastnit, a udělal si během léta volno. To strávil v ulicích jako bezdomovec, aby zjistil, jaké to je, nemít střechu nad hlavou a žádné jistoty.

Tato zkušenost ho ovlivnila natolik, že se rozhodl ji zprostředkovat každému, kdo bude mít zájem. Začal tedy nabízet tří denní kurz, kterému říká aplikované bezdomovectví.

Nejhorší je vydržet ty tři dny bez sprchy a holení

Mike dobře ví, co jeho klienty v kurzu čeká a poznamenává k tomu: „Nejhorší není zdaleka ten oblek, který vás jednoznačně identifikuje. Mnohem horší je vydržet tři dny bez sprchy a holení.“ S přihlédnutím k tomuto tvrzení se trochu obáváme, že v některých zemích by se takový kurz musel trochu protáhnout, aby jeho adepti pocítili to pravé nepohodlí.

Zájemce o kurz zaplatí 2 000 dolarů, ale nejsou to jen peníze, co Mika zajímá na jeho klientech. Napřed se s nimi musí setkat, aby posoudil, jestli si s nimi bude rozumět a zda lidé, natěšení na bezdomoveckou zkušenost, skutečně ví, do čeho jdou.

Pokud si Mike s adeptem padnou do oka, jde se na to. V prvním dnu dostane klient převlek, který ho alespoň vizuálně změní na opravdu věrohodného bezdomovce. Následuje prohlídka města, se zaměřením na nejoblíbenější destinace lidí bez domova. Noc stráví klient s Mikem v útulku pro bezdomovce. Útulky jsou separované podle pohlaví, což je také důvod, proč tento kurz zatím není dostupný pro dámy, ale Mike se to chystá změnit.

I slavné osobnosti si občas vyzkouší, jaké to je, spát na dlažbě

Druhý den přichází na řadu žebrání a pospávání na lavičce v parku, aby si klient užil toho, jak běžní lidé na bezdomovce reagují. Také vyzkouší jídlo zdarma z programu pro začínající šéfkuchaře. V noci je konečně čas na pořádně nekonečnou procházku, která se protáhne až do ranních hodin. Během dopoledne zakončí Mike s klientem kurz posezením u koktejlů a zhodnocením nově nabité zkušenosti.

Tento kurz se dostal pod ostrou palbu kritiky ještě před tím, než vůbec měl nějaké zájemce. Mnoho lidí podezírá Mika ze záměru, zařídit si pohodlné živobytí na úkor lidí bez domova a jejich neštěstí. On ale tvrdí, že jen chce seznámit běžného občana se strastmi, se kterými se bezdomovci potýkají. Ostatně část platby za kurz má dostávat útulek, ve kterém Mike s klienty první noc přespává.

Bezdomoveckou zkušenost má za sebou dobrovolně i řádka slavných osobností. Například princ William, který je patronem britské charity pro bezdomovce, strávil v roce 2009 noc na dlažbě londýnské uličky. Podle jeho slov chtěl zjistit víc o této problematice a uvědomuje si, že po jedné noci si pořád ještě nedokáže představit, jaké to musí být. Vyslovil však naději, že díky této zkušenosti bude mít možnost lépe pomoct svým nejzranitelnějším bližním.