Když se budeme živit slunečním svitem, duchovně se povzneseme
Ano, bylo by to hezké. Nemuseli bychom se jídlem zdržovat, ani za něho utrácet. Dokonce bychom se zbavili i problémů, které nám naše stravovací návyky mohou přivodit. Žádná nadváha, žádné jedy z extrémně levných potravin.
Tato vize se Naveeně, která v současnosti žije v Seattlu, tak zalíbila, že se rozhodla jednou provždy rozseknout spekulace kolem duchovních praktik, souvisejících s absencí příjmu pevné potravy. „Když se podíváme na jídlo jako na závislost, tak když se z ní dostaneme, musí tu být další možnosti výživy, kterých je naše tělo schopno.“
Jejím cílem bylo změnit zcela paradigma života na naší planetě. Předpokládala, že když budeme žít ze sluneční energie, dosáhneme nové úrovně duchovní jasnosti, protože skončí naše problémy se škodlivinami z potravy a starosti o její obstarávání.
Experiment se sluneční výživou jsme mohli sledovat na YouTube a Facebooku
Podobnou myšlenku propaguje také duchovní proud zvaný breathariánství, který věří v možnost výživy kosmickou energií. Ostatně není to nic nového, už v hinduismu se objevuje výživa tzv. pránou, neboli univerzální životní energií.
Asi nejznámějším případem breathariána je Ind Prahlad Jani, který prý nejedl od roku 1940. Byl dokonce testován lékaři, během těchto testů skutečně několik dní nejedl, nepil, ani nic nevylučoval. Byl shledán zcela zdravým a ve skvělé kondici. Nikdy se však nepodařilo dokázat, jestli tak skutečně žije už po desetiletí. Na druhé straně jsou zaznamenány také nejméně čtyři případy lidí, kteří zemřeli při pokusu stát se breathariány.
Naveena si pro přechod na sluneční výživu naplánovala experiment, během kterého měla vydržet až 100 dní bez potravy jen na vodě a čaji. Poslední jídlo snědla 30. dubna a od toho dne nevzala do úst žádnou pevnou stravu. Aby měla důkazy, že svou dietu tajně neporušuje, nechala si do domu nainstalovat osm kamer, díky kterým ji celý svět mohl sledovat na YouTube, ale i na Facebooku.
Ke svým fanouškům a případným následovníkům byla Naveena zcela upřímná. Jak dny ubíhaly, přiznala každou zaznamenanou obtíž nebo úbytek váhy. Díky tomu víme, že za pět týdnů zhubla 13 kilogramů a občas ji přepadaly záchvaty slabosti, únavy, také několikrát zvracela žluč a občas měla pocit nedokrvenosti končetin.
Po necelých 50 dnech pokus ukončila – vesmír jí vyslal jasnou zprávu
Fyzickou kondici testovala Naveena dvakrát denně 20 minutami na běžícím páse. Pozorovala na sobě, že si časem musela po cvičení trochu odpočinout, než načerpala anergii na další činnost. Později se jí také stalo, že okamžitě po cvičení usnula. Vůbec zjistila, že bez jídla tělo vyžaduje víc spánku než dřív.
Nakonec však svůj experiment dotáhla jen na 47 dní. Tvrdí, že to není ze zdravotních důvodů, ale že obdržela od vesmíru jednoduchou zprávu, která jí velela přestat. Přes občasné zaznamenané obtíže se ovšem podle svých slov cítí zdravá, kypící energií a zcela vzdálená katastrofickým předpovědím, kterými ji okolí zahrnovalo.
Poctivě však přiznala, že nemá tušení, zda by dokázala bez fatálních následků vydržet 100 dní. Má pocit, že je tu mnohem více důkazů pro kladnou odpověď, ale přechod na sluneční energii musí být zcela spontánní a nevynucený. Nehodlá riskovat kvůli experimentu ani svůj život, ani životy druhých.
Nejsme rostliny, abychom se mohli živit slunečním svitem, vzkazují lékaři
Lékaři jsou pochopitelně jejími teoriemi zděšeni. Podle nich se zcela určitě nedokážeme živit slunečním svitem jako rostliny, protože nám chybí chlorofyl a chloroplasty. Potrava je pro nás k přežití nezbytná. Bereme si z ní energii, která je palivem pro všechny procesy v těle. Pokud bychom takto energii nepřijímali, začne naše tělo trávit samo sebe a postupně přestane pracovat.
Naveena však vidí alternativní výživu světlem trochu jinak, duchovněji. Netvrdí ovšem, že má na všechno odpovědi, a nemůže ani říct, jestli této cestě věří nebo ne. Uvědomuje si, že oněch zhruba 50 dní bez potravy ještě neznamená, že výživa sluneční energií funguje, mohla stejně tak dobře jen pomalu vyhladovět. Ale, jak sama říká, to už se nedozvíme.
Když se jí v rozhovoru zeptali, co by vzkázala skeptikům, odpověděla: „Je to pro ně dobré, skepticismus je zcela na místě. Na světě je příliš mnoho bláznivých věcí, které nejsou pravdivé.“