Rozhledna v národním parku Bavorský les je součástí naučné lesní stezky

Stezka je dlouhá 1320 metrů a stoupá do výše 44 metrů. Výjimečné je na ní to, že prochází doslova korunami stromů. A na jejím vrcholu vás čeká působivá rozhledna, která vypadá jako obrovská šiška.

Vyhlídková věž u Mnichova vám připomene spirálu DNA

Tuhle rozhlednu najdete nad řekou Mur na hranicích Rakouska se Slovinskem. Její plášť tvoří efektní hliníkové spirály, které zajišťují dokonale oddělené a přitom prolínající se cesty návštěvníků, kteří šplhají po schodech vzhůru a těch, co už jdou dolů.

Pokud vám nedělají dobře výšky, kantonská televizní věž vám poskytne přímo děsivé atrakce

Tato čínská rozhledna se tyčí do výšky 600 metrů a v současnosti je třetí nejvyšší budovou světa. S tím se ale nespokojí a nabízí nám šílenosti jako je procházka po skleněné podlaze nebo jízda ve skleněných bublinách. To všechno ovšem půl kilometru nad zemí.

Věž v londýnském olympijském parku je vlastně spíš socha

A je největším veřejně dostupným uměleckým dílem ve Velké Británii. Tato rozhledna se jmenuje se ArcelorMittal Orbit a jejím autorem je umělec Anish Kapoor. Protože ji nenavrhoval architekt, je to spíš socha než rozhledna, ale svému účelu slouží skvěle.

Z rozhledny u jezera Seljord v Norsku pozorují turisté místní Nessie

Jezero Seljord je podle nesčetných svědectví místních obývané úhoří obludou jménem Selma. Nemají sice žádný důkaz, ale turistům to nevadí a rádi se ji pokoušejí zahlédnout. A tak se jim místní architekti rozhodli postavit pozorovatelnu.

Rozhledna Näsinneula je nejvyšší stavbou v severní Evropě

Tato rozhledna byla postavena v letech 1970 a 1971 jako součást zábavního parku Särkänniemi. Dosahuje výšky 168 metrů a ve výšce 124 m je umístěna otočná restaurace, které trvá tři čtvrtě hodiny, než se zcela otočí kolem své osy.

Nejšikmější věž na světě nestojí v Pizze, ale v Montrealu

Montrealská rozhledna se tyčí nad olympijským stadiónem pod děsivým úhlem 30%. Společně se stadionem byla postavena pro letní olympijské hry 1976. Nabízí nádherný výhled na město a je velmi populární turistickou destinací.

V Honolulu vás z mola zdraví Aloha věž s majákem

Aloha Tower na Havaji slouží zároveň jako rozhledna i maják. Je proto situovaná na molu, odkud je nádherný výhled nejen na město, ale i na okolní hory a rozlehlé pláže, včetně Waikiki. Rozhledna tu stojí od roku 1926.