Název adrenalinové sporty pochází z chybného předpokladu, že se nám v nebezpečné situaci zvyšuje hladina adrenalinu v krvi. Ve skutečnosti jde o endorfin, dopamin a serotonin, ale název těmto sportům už zůstal.

Image je všechno

Rozdíl mezi normálním a extrémním sportem často spočívá jen v marketingu. K nálepce adrenalinový sport totiž stačí, aby veřejnost sport jako takový vnímala.

Krásným důkazem je pověst snowboardingu, který je považován za mnohem nebezpečnější než lyžování, jen protože byl jinak propagován. Ve skutečnosti je lyžování rychlejší a stejně nebezpečné. Naopak ragby do extrémních sportů nespadá, ale při jeho hraní si užijete adrenalinu vrchovatě.

Proč je milujeme?

Zdá se, že máme v genech přirozenou touhu vyrovnávat se s nebezpečím a výzvami, což nám občas v běžném životě chybí. Provozovatelé těchto sportů také tvrdí, že zlepšují jejich psychickou i fyzickou kondici a pomáhají jim uniknout z každodenního stereotypu. Mnozí z nich mají rádi i divoké prostředí, ve kterém se spousta těchto sportů odehrává. Milovníci extrémních sportů zkrátka rádi testují hranice svých možností.

Proč je nenávidíme?

Na to je odpověď mnohem jednodušší. Odpůrci těchto sportů je považují za hloupé hazardování se životem. Otázkou zůstává, jak velké nebezpečí znamenají adrenalinové sporty ve skutečnosti, a kolik z toho je jen již zmiňovaná reklama.

Lidská fantazie je skutečně bez hranic

Kdybychom měli všechny tyto sporty jen vyjmenovat, unudili bychom vás k smrti. Ale abyste si udělali představu jsou to hlavně různé druhy horolezectví, skoků a jízd na čemkoliv v nebezpečném terénu.

K nejzajímavějším sportům tohoto druhu určitě patří Bouldering (horolezectví bez lana), Buildering (lezení po budovách, vesměs nelegální), Ice Diving (potápění pod ledem), Noodling (lov sumců na vlastní ruku místo návnady), Parkour a Free Running (běh při kterém se nesmí zastavit před překážkou, ať je to auto či budova) a tak bychom mohli pokračovat celou věčnost. Nejhojnějšími extrémními sporty jsou samozřejmě různé Boardingy (jízda na prkně v terénu a za podmínek jaké vás jen mohou napadnout v nejdivočejších snech).