V reálném životě, a to si musíme přiznat, není život tajného agenta až tak vzrušující. Pokud jste však neustrnuli u pubertálních představ, a máte o život agenta opravdový zájem, měli byste vědět, že toto povolání skutečně existuje. Připravte se ovšem i na všudypřítomné předimenzované papírování.
Stát se špionem? Těžké, ale ne nemožné
Největší potřebu špionů mají již tradičně americké služby CIA nebo NSA, a pokud byste chtěli pracovat pro ně, musíte být občany USA. Velkou roli pochopitelně hraje absolutní občanská bezúhonnost. Žádná minulost s drogami nebo hazardními hrami, či řízení pod vlivem. Stejně tak důležitá je platební a pracovní historie adepta. Hodnotí se také důvěryhodnost a dobrý úsudek.
Špion musí být také inteligentní, vzdělaný a mít všeobecný přehled. Tato práce totiž vyžaduje aktivní lidi, schopné se rychle orientovat v situaci a jednat na vlastní pěst. Většinou je od adeptů vyžadován vysokoškolský titul. Nutností je alespoň jeden světový jazyk, ale čím víc, tím lépe. Vojenský výcvik není nutný, ale určitě by pro vás byl obrovským plus.
Papírování se zkrátka nevyhnete
Pokud tyto podmínky splňujete, stačí jen vyplnit podle návodu žádost o práci u CIA a připojit životopis. Pokud o vás bude mít CIA zájem, ozve se do 45 dnů. Ale pozor, mohou se vás rozhodnout otestovat na detektoru lži!
Když vás naverbují
Pokud by se vám zadařilo, a CIA vás přijala, projdete intenzivním výcvikem. Jeho podrobnosti nejsou na veřejnosti vůbec známy, vše podléhá přísnému utajení. Výcvik může trvat až čtyři roky, a pak vám teprve začne skutečná práce. Ta ovšem bude vyžadovat další školení v zařízení známé jako Farma. Tam už se učí věci, které se přece jen podobají tomu, co známe z filmů. Nakonec se tedy přece jen dostanete k tak vzrušujícím technikám, jako je vedení tajných jednání, odhalování odposlechů a agentů, kteří vás sledují nebo příprava na potenciální výslechy.
A pokud jste dočetli až sem, jste dobrý materiál na špiona a myslíte to opravdu vážně. Nám tedy nezbývá než vám popřát hodně štěstí.