Kde končí umění a začíná vandalismus?
To není nadsázka, ty nejlepší 3D obrazy na ulicích opravdu působí nesmírně realisticky. Člověk má nepřekonatelnou chuť se jich dotknout, aby si ověřil, že nejsou hmotné. Co je to vůbec za lidi, kteří tvoří tuhle pomíjivou krásu, za kterou se jim dostane maximálně obdivu, nebo v horším případě odsouzení za vandalismus?
3D pouliční umění je součástí takzvaného streetartu, který je s námi už velmi dlouho. Začal prvním nápisem na zdi a snahou lidí z ulice využít veřejný prostor pro vlastní vyjádření. S trochou nadsázky bychom sem mohli zařadit i jeskynní malby, kdybychom měli ponětí, k čemu sloužily.
Mnoho lidí na pouliční umění pohlíží jako na vandalismus a spousta rádoby umělců také vandaly skutečně je. Na druhé straně smí naše ulice beztrestně okupovat nevkusné reklamní neony, billboardy a plakáty.
Umění by mělo hlavně komunikovat
Pouliční umění je rozhodně téma, které si musí vyřešit každý sám pro sebe, nicméně jakmile se stanete svědkem skutečně podmanivého graffiti nebo právě dokonalého 3D obrazu, které dokážou neuvěřitelně zkrášlit betonovou džungli, dát jí duši, šmrnc a vtip, nebudete se už nikdy na pouliční umění dívat nevraživě.
Umělci, kteří se věnují téhle pomíjivé tvorbě, která rychle podléhá vlivům počasí, chtějí zejména komunikovat s jedním každým obyvatelem města. Skutečně dobrá díla jsou dokonale promyšlená a určená pro přesné místo. Díky tomu může dotvářet jeho poetiku a atmosféru. Může jít o vtip, okno do jiných světů nebo paradox. Cokoliv, co vzbudí nějakou reakci nás, návštěvníků této městské galerie.
Joe Hill udává směr 3D street artu
Jeden z nejtalentovanějších britských tvůrců 3D pouličních obrazů Joe Hill se v rozhovoru pro internetový magazín Yahoo! Entertainment ke své tvorbě vyjádřil slovy: „O umění jsem se začal zajímat ještě jako mladý. Galerie a muzea umění mi ale přišla jako strašidelná místa. Chtěl jsem začít dělat interaktivní umění, které je přístupné pro spoustu lidí. Hlavním cílem bylo, aby se lidé k umění dostali přímo, nebáli se ho dotýkat, chodit po něm se zablácenými botami nebo po něm prostě skákat. A 3D Street Art o tom prostě je.“
Ve světě jsou 3D pouliční grafiky velice oblíbené a města se dokonce předhání, kdo se bude chlubit nápaditějším obrazem. Dokonce už existuje zápis v Guinessově knize rekordů o největším 3D obraze. V rámci kampaně pro firmu Reebok přemaloval tým umělců právě pod vedením Joea Hilla celou londýnskou ulici. Tento dech beroucí výtvor měl 12 490 metrů čtverečných.
Díky podobně talentovaným malířům se postupně mění pohled na street art. Začíná být akceptováno jako skutečné umění a prostředek, jak zkrášlit a ozvláštnit naše smutné čtvrti.