A nesmrtelnost pro všechny
Aniž bychom si to uvědomovali, používáme nanoprvky v mnoha současných výrobcích. Ale už se začínají objevovat i skutečně futuristické gadgety, jako například Sense. Je to něco jako podložka, která dokáže svému uživateli zprostředkovat dotyk věcí, se kterými se třeba ještě nikdy ani nesetkal. Dokáže navodit přesný pocit z teploty a struktury, přidá i vůni a díky tomu může majitel pocítit i chuť objektu. Ideální hračka před nákupem potravin.
Ačkoliv se to nezdá, nanotechnologie začínají být všude kolem nás. Zatím se využívají spíše v průmyslu, ale pomalu pronikají i do potravin. Slibujeme si od nich nejen údržbu našich křehkých těl, ale také výrobu nezbytností, zejména právě těch potravin.
Nanočástice jsou produkty technologie, která dává cíleně dohromady jednotlivé atomy tak, aby vznikaly materiály s naprosto netradičními vlastnostmi, které se v přírodě nevidí. Paradoxně jsou ovšem často přírodou inspirovány. Například moderní neprůstřelné a pro čepel neprostupné látky vznikly jako inspirace pavoučím vláknem, které je neskonale pevné, ale zároveň pružné.
Nanoobjekty mohou také fungovat jako miniaturní stroje, roboti nebo miniaturní integrované obvody.
Učíme se od pavouků a květin
Ještě nedávno byla tato oblast čistě objektem teoretického zkoumání na univerzitách, ale v posledních letech nese výzkum své ovoce, a byl přenesen do praxe. Možná to ani nevíte, a nanotechnologie vesele využíváte i u vás doma.
Typickými nanoprodukty dneška jsou různé úpravy povrchů materiálů tak, aby byly odolnější, například nanoimpregnace. I tady se vědci inspirovali přírodou. Nejznámější inspirací je efekt lotosového květu. Voda z lotosových listů totiž okamžitě stéká a rostlina tak zůstává stále čistá, i když je všude kolem blátěné pole. Nanoimpregnace funguje na stejném principu – odpuzuje tekutiny a nečistoty a zamezuje jim přístup do struktury materiálu.
Relativní novinkou v napájení drobných spotřebičů jsou nanosluneční brýle. Kromě toho, že mají zabudovány solární nanočlánky, takže jejich sluneční skla mění paprsky na energii, jsou také velmi slušivé. Co říkáte?
Nanočočky pomáhají diabetikům měřit cukr v krvi
Nanotechnologie umíme ale také už použít i k něčemu vážnějšímu, než jen na hraní. Nemocní diabetem jsou odsouzeni k tomu, neustále si kontrolovat hladinu cukru v krvi. Většinou se to dělá rozborem krve, což je nepříjemné. Existují však už kontaktní čočky, které za pomoci nanotechnologií mění barvu podle toho, kolik má nositel v krvi cukru. Je to praktické, nebolestivé a jako bonus je to taky cool.
Hlavním cílem výzkumu nanotechnologií jsou však tzv. nanoboti. Tedy nanoskopické stroje, které budeme moci naprogramovat k nějaké činnosti. Například k výrobě dalších nanobotů. Tím by byla evoluce završena, protože lidský zásah by zde už úplně skončil a nanoboti by se zcela osamostatnili.
Tohle vás možná kapu děsí a je to zcela na místě. Nemuselo by to dopadnout tak žertovně, jako v britském sitkomu Červený trpaslík, kde nanoboti, naprogramovaní na škrabání brambor „seškrábnou“ i oblečení z hlavních hrdinů. V okamžiku, kdy by se něco zvrtlo, budou moct tihle drobci udělat cokoliv. Vyrobí hrůzostrašné zbraně nebo se dají do požírání našich vnitřních orgánů, vaší fantazii se meze nekladou.
Magické zaklínadlo dneška zní: nano
Nanočástice mohou mít však na nás zhoubný vliv už teď. Mohou pronikat kůží do krevního řečiště a způsobovat imunitní problémy. Tyto částice se už hojně používají v kosmetickém průmyslu a například některé opalovací krémy díky tomu mohou pronikat pokožkou. A jejich dopad na zdraví ještě neznáme.
V roce 2005 bylo na světovém trhu dostupných asi 300 nano potravinářských produktů a do roku 2015 budou mít v sobě potraviny 40 % nanočástic. Do roku 2040 se počítá s produkcí čistých nanopotravin při zachování chuti i nutričních hodnot.
Historie nás poučila v tom, že pokrok se zastavit nedá. Lidstvo je velmi zvídavý druh, a většinu věcí dělá, prostě protože může. Každopádně nanotechnologie mohou také přinést život v ozdraveném prostředí, v dostatku pro každého a při dlouhém zdraví.
S trochou nadsázky můžeme říct, že nanotechnologie se staly mocným zaklínadlem současné vědy. Nechme se překvapit, zda půjde o bílou nebo černou magii.