Co musí maskot umět

Práce maskota se zdá tak jednoduchá. Prostě si oblékne kostým a někde postává nebo popochází. To je ovšem jen zdání. Skutečná práce maskota vyžaduje talent a specifické dovednosti jako kterékoliv jiné povolání. Maskot musí být nápaditý, kreativní a sportovně založený. Často se od nich požadují gymnastické či taneční kousky nebo improvizace. Měl by být také vtipný a milovat svůj kostým. Pokud bude věřit, že je sexy, uvěří tomu i lidé okolo. A maskot musí být sexy, i kdyby měl kostým opilého čuníka.

Tajná přísada učení

Ve skutečnosti je potřeba tak 3-5 let zkušeností na to, abyste se stali maskotem na úrovni. A protože je to povolání dost specifické, ke kterému neseženete moc příruček typu „Maskotem snadno a rychle“, potřebujete také dobrého učitele. Ten vám pomůže najít styl a prozradí vám všechny triky roztomilých maskotů. Vystoupení je totiž potřeba připravovat tak, aby byla vtipná a vizuálně atraktivní.

Úskalí života maskotů

V kostýmech bývá docela horko, to je potřeba si ujasnit dřív, než se do něčeho poženete. Stejně tak jsou pekelně těžké. Z obou důvodů je potřeba být v opravdu dobré fyzické kondici. Proto musí maskot poměrně dost trénovat a dávat si pozor na to, co jí.

Tyhle nepříjemnosti vám však hravě vynahradí neuvěřitelně elektrizující pocit, který budete mít, když se vám podaří skvělá šou.

Typický den sportovního maskota

Pokud zápas začíná v 19:30, vstává maskot brzy, dá si snídaní a pak trénuje. Do 13:30 potom odpočívá a pak se na dvě hodiny prospí.

Ve čtyři hodiny lehce poobědvá a vydá se na stadion, kde se hodinu před zápasem obleče do kostýmu. Během hry je pro maskota důležité neustále pít ovocné šťávy a vodu.

Když zápas skončí, dá si maskot večeři a doma pak ještě asi hodinu relaxuje, než jde spát. Je to tedy opravdu povolání jako každé jiné.