Krysa zavrtěla na telepatický příkaz člověka ocasem v 94 % případů!

Na tomto pokusu propojení mozku člověka a krysy je úžasné zejména to, že bylo zcela neinvazivní a nedošlo tedy k žádné operaci a zavádění elektrod. A kromě toho to také opravdu fungovalo! Úspěšnost přenosu telepatických signálů byla 94 procentní.

V podstatě šlo o propojení dvou rozhraní mozek-počítač. Jedno rozhraní bylo lidské a zachytávalo mozkové impulzy, které překládalo na elektronické signály. Ty se pak přenášely na krysí rozhraní a aktivovaly příslušnou část jejího mozku. Asi se vteřinovým zpožděním za signálem, vyslaným od člověka, byly ve většině případů zaznamenány zcela viditelné záškuby krysího ocásku.

Úspěšný pokus proběhl zásluhou vědců na harvardské univerzitě a tento tým se teď chystá k přenášení složitějších telepatických příkazů. Budou se snažit vyslat krysám stavy jako je hlad nebo sexuální vzrušení.

Se svým psem nebo kočkou si ale hned tak nepopovídáte

Studie, zaznamenávající průběh pokusu, vyšla v dubnu v odborném časopise PloS One a zabývá se myšlenkou funkčního a neinvazivního spojení mezi mozky zcela odlišných druhů.

Tato technologie bude mít už teď, přestože je v plenkách, obrovské využití při terapii a péči o tělesně nebo mentálně postižené spoluobčany. Nové poznatky, získané během výzkumu totiž významně napomohou studiu neurověd a budou mít tedy velký dopad na terapeutické aplikace.

I když byl pokus nadmíru úspěšný, vědci si nejsou jistí, co by se stalo, kdyby zvrátili tok příkazů a nechali krysu ovládat člověka. Proto hned tak nečekejte, že si budeme moci měnit myšlenky se svými domácími mazlíčky, ale výhledově je tu určitě možnost ovládat je přímo přenášenými rozkazy.