První hotel pro nebožtíky najdete na předměstí Jokohamy

V posledních pár letech si japonské pohřebnictví nemůže stěžovat na nedostatek klientů. Japonci totiž stárnou a umírají. A pozůstalí ve snaze uctít pořádně své zesnulé na obřadech nešetří. Za průměrný pohřeb tu utratí asi 280 tisíc korun.

Veškerá japonská krematoria jsou ovšem díky tomu přeplněná a mrtví musejí na zpopelnění pár dní čekat. Vzhledem k malým prostorům, které většina Japonců obývá, doma na pohřeb čekat nemohou, nehledě na zajištění základních hygienických opatření.

Řešením by jistě bylo postavit více krematorií. Bohužel, na ta je v Japonsku dost těžké získat oprávnění, i protože nikdo nechce spalovnu mrtvých za svým plotem. Na druhé straně na druhotné služby zesnulým tu nepotřebujete žádnou zvláštní licenci. Jako první dostal spásný nápad podnikatel Hisajoša Teramura, který si otevřel první hotel pro zesnulé v Jokohamě, případně přezdívaný Lastel.

Milenecké páry, hledající hotýlek, odrazuje majitel informací o příliš studených pokojích

Nenápadný penzion na předměstí dokáže pojmout až 18 zesnulých, pro které má připraveny chlazené rakve, umístěné v pokojích podle výběru pozůstalých. Jedna noc tu stojí skoro 3000 korun a nebožtíci tu na kremaci čekávají průměrně tak 4 dny, než se uvolní místo v krematoriu.

Pozůstalí zde mohou své nebožtíky navštěvovat a oplakávat, či jim prokazovat úctu, v kteroukoliv hodinu se jim to hodí. Rakev s jejich příbuzným dopraví automatizovaný systém přímo do výstavní místnosti. Japoncům nepřipadá na konceptu tohoto hotelu pro zesnulé nic divného. Naopak oceňují, že mohou poskytnout svým mrtvým důstojný odpočinek, než odejdou navždy.

Hotýlek v Jokohamě je tak nenápadný, že si ho milenci často pletou s hodinovým. Hisajoša Teramura už je na to zvyklý, a žertuje, že je odrazuje konstatováním, že „mají hrozně studené pokoje“.

Lastel pěkně prosperuje a dařit se bude i dalším podobným podnikům, které budou vlastně zastupovat jakési provizorní márnice. V současnosti umírá každý rok něco přes milion Japonců a v roce 2040 to bude asi 1,66 milionů. Postupně totiž vrcholí odchod silných japonských ročníků a až vymizí všechny, bude v Japonsku o 20 milionů lidí méně.