Miracle Berry – africká bobule, která mění chutě kyselého v dokonalost

Znáte úsloví „Tváří se, jako by si kousl do citrónu“? Kdo by si ten pocit neuměl živě představit – a moc příjemná představa to obvykle nebývá. V západní Africe ale roste bylina, jejíž plody jako zázrakem mění citrón na delikátní pochoutku.

Jmenuje se Synsepalum dulcificum a místní domorodci ji k oslazení života využívají už stovky let. Stačí jednu bobuli, která sama o sobě nechutná téměř nijak, rozkousat, a po následujících několik hodin se ve vašich ústech všechny nepříjemné chutě změní ve sladké pohlazení. Podle těchto účinků se také jejím červeným bobulím o velikosti hroznového vína anglicky říká Miracle berry.  Zázračnou přeměnu kyselé chuti na sladkou způsobuje bílkovina mirakulin obsažená v plodech, která se váže na receptory chuťových pohárků.

Ze západních vědců účinky Miracle berry poprvé popsal francouzský objevitel Chevalier des Marchais už v roce 1725, ale první keřík z Afriky vyvezl počátkem 20. století až americký cestovatel David Fairchild. Rostliny se ale nedají pěstovat v chladnějším podnebí a bobule se při přepravě rychle kazí, proto k většímu rozšíření povědomí o této rostlině došlo až díky sublimačnímu sušení, které převoz bobulí usnadnilo.

Pokud si zatoužíte tenhle malý zázrak vyzkoušet na vlastní kůži, můžte si dnes extrakt z bobulí koupit i ve formě tablet na internetu. V Tokiu byla dokonce otevřena celá restaurace, která nabízí lákavý výběr „sladkých“ jídel s obsahem mirakulinu, přičemž ani jedno z nich nemá více než sto kalorií.

A tím možnosti využití nekončí – na japonské univerzitě Tsukuba se podařilo vypěstovat salát, jehož pouhé dva gramy obsahují stejné množství mirakulinu, jako jedna bobulka Miracle berry. V současné době pracují na podobně upravených rajčatech. Taková zelenina by mohla být ideální náhradou sladkých potravin pro diabetiky, stejně tak jako suplovat nízkokalorická sladidla.

Jak se zdá, Miracle berry zřejmě čeká zajímavá budoucnost.