Sedlinu prostě převaříte a přecedíte – pak přidáte cukr a kvasinky
Kde se pije alkohol, pije se vždycky i káva. Není náhodou, že máme kávové likéry a do kávy si občas vrzneme panáka. Prostě to k sobě tak nějak patří. Proč tedy nepostoupit v evoluci dál a nepálit alkohol rovnou z kávy?
Něco takého si možná pomysleli vědci na univerzitě v portugalském Minho a nezůstalo jen u myšlenky. Kávový tým využil toho, že má poblíž pražírnu a začal experimentovat s jejich použitou kávovou sedlinou. Postup fermentace kávy není nakonec zase až tak složitý.
Napřed sedlinu usušíte a pak ji vaříte ve vodě za teploty 163 °C po dobu 45 minut. Potom směs přecedíte a do oddělené kapaliny přidáte cukr a kvasinky. Po vykvašení byste měli mít úplně nový druh likéru, který má příjemných 40 % ethanolu.
Skutečný likér z kávy má silně hořkou a štiplavou chuť, která kope
Možná si říkáte, že to musí příšerně chutnat, ale i tady se vědecký tým ukázal na vše připraven a přizval degustátory, aby nový likér posoudili. Podle jejich vytříbených jazýčků nápoj voněl lahodně, úplně jako káva, ale na rozdíl od kávou ochucených sladkých likérů chutnal hořce a tak trochu štiplavě, ano, jako káva.
Konečný rozsudek zněl, že je tento likér dokonale pitelný už po vykvašení, ale archivace by mu jistě napomohla k ještě lepší a hlavně jemnější chuti.
Bohužel, ukázalo se také, že většina kofeinu se z tohoto pití vytrácí během vaření. Ale to nemusí být zase taková tragédie. Degustátoři potvrdili, že je kávový likér stejně pořádně nakopl, právě díky silně hořké chuti. Je taky docela možné, že na nás má vůně a chuť kávy tak silný efekt, že může působit jako placebo.
Ať už nás dokáže tenhle alkohol probrat nebo ne, já bych ho určitě neodmítla. Kávu zbožňuji, ale přeslazené Kahlúe moc nefandím. A co vy, dali byste si?