Stlačený vzduch je produktem strojů, které označujeme jako kompresory. Jedna věc je vyrobení stlačeného vzduchu a druhá je potřeba jeho rozvodu. Pro využití stlačeného vzduchu v průmyslových provozech, autodílnách, garážích, nebo i v rodinných domech je nutné nainstalovat potrubí, kterým se stlačený vzduch přivede od kompresoru k místu jeho využití.

Vypracování návrhu

Pokud máte představu, jak a kudy by měly potrubní rozvody vzduchu vést, můžete si sami vypracovat návrh. Ten poté zadáte firmě Kompresory Vzduchotechnika s.r.o., která se na tyto služby specializuje. Potrubní rozvody vzduchu provádí jak pro velké, tak pro malé provozy, řemeslné dílny i pro rodinné domy. Pokud se rozhodnete, že si rozvody navrhnete sami, postupujte podle jednotlivých kroků popsaných na portálu firmy Kompresory Vzduchotechnika s.r.o.

Na výběr jsou dvě varianty

Vybrat si můžete jeden ze dvou základních systémů potrubních rozvodů stlačeného vzduchu. Jejich označení je Tectite Air a AITnet. Oba tyto systémy rozvodů slouží shodně k rozvodu vzduchu od kompresoru k jednomu, případně k několika místům jeho spotřeby, kde se na potrubí napojí pneumatické nářadí. Rozvody tvoří trubky, spojky, koncové krabice a příslušný montážní materiál. Instalace je jednoduchá, rychlá a montážní firma zaručuje také tlakový spád s výraznou úsporou při výrobě vzduchu. Předností obou systémů je maximální odolnost vůči kondenzátu a dlouhá životnost celého potrubního systému v obou případech.

Příprava a realizace

Pro urychlení realizace potrubního rozvodu stlačeného vzduchu je dobré si nejprve vytvořit situační plán celého prostoru a v něm vyznačit, kde bude umístěn kompresor, a kde budou jednotlivá pracoviště, čili odběrná místa. Přitom je třeba vzít v úvahu, zda bude třeba při instalaci potrubí obcházet sloupy či jiné překážky. Do plánku také zakreslete nejen páteřní potrubní rozvody, ale i jednotlivé svody k odběrným místům a neopomeňte také na rozměry stěn a délky jednotlivých úseků, kudy potrubí povede. Potrubí může být buď přímé nebo okruhové.

Related Posts