Islandský kůň je unikátní plemeno nevelkých koní, kteří na Island přišli s prvními osadníky z Norska před 1100 lety. Archeologické vykopávky v Evropě ukázaly, že koně pocházejí ze starého plemene, které jinde na světě vyhynulo.

Islandští koně jsou unikátní v tom, že dokážou překonat nerovný terén. Kromě typického kroku, klusu a cvalu je o nich známo, že má ještě další dva typy kroků. První z nich je kráčivá chůze známá jako Tölt, která se vyznačuje výbušným zrychlením, je také pohodlná a stabilní. Plemeno také kráčí stylem zvaným „skeið“ neboli „létající tempo,“ které se používá při závodech, především na krátké vzdálenosti. Je to rychlý a hladký běh, ale ne na dlouhé cestování.

Tento krásný kůň vyskytující se v mnoha různých barvách a vzorech, váží mezi 330 až 380 kg a měří 1,3 až 1,4 metrů.

Fotograf Troy Moth říká, že zatímco strávil léta fotografováním koní v celé Severní Americe, existoval jeden druh, který mu stále unikal, islandský kůň. Nakonec dostal zvláštní příležitost k návštěvě Islandu a strávil rok cestováním po celé zemi a fotografováním těchto majestátních zvířat.

Řekl, že první věcí, které si všiml, byl fakt, že koně byli všude. Problém nebyl najít koně, spíš najít koně ve volné přírodě. Jak to může být na Islandu těžké? Mnoho koní je chováno v oplocených ohradách. Dokonce i „divocí“ koně jsou v zimě sváženi z hor a drženi za plotem, kde je jim zajištěno dostatek potravy.

Přesto měl ale Troy štěstí a našel koně ve jejich přirozeném prostředí. Zde jsou výsledky jeho práce.