Sexsomnie vás může donutit mít sex s úplně cizími lidmi, zatímco spíte

Obviněného zachránila bývalka – potvrdila, že vždycky trpěl výpadky poté, co se v noci dožadoval sexu

Celý incident se odehrál v Kodani, v bytě na předměstí, který patřil náměsíčnému násilníkovi. Dívky po večírku usnuly a probudilo je laskání onoho muže. Podařilo se jim jeho projevy náklonnosti přerušit a vše oznámili policii.

Obžalovaný tvrdil, že si na nic nepamatuje. Štěstí měl v tom, že mu jeho bývalá partnerka toto podivné chování potvrdila. Když spolu ještě bydleli, pozorovala na něm stejnou ztrátu paměti poté, co se v noci dožadoval sexu.

Lékaři jim později dali za pravdu. Testovali ho a diagnostikovali mu sice vzácnou, ale lékařskou komorou široce uznávanou poruchu, která se nazývá sexsomnie.

V Norsku i ve Švédsku už bylo pár lidí zproštěno obžaloby ze sexuálního násilí, protože trpěli sexsomnií

Nemocní, kteří sexsomnií trpí, jsou během spánku puzeni k sexuální aktivitě, kterou si vlastně ani neuvědomují. Za tímto účelem se spící obrací nejen na blízkou osobu, ale klidně i na úplně cizího člověka, pokud se ocitne v jeho blízkosti a neváhá si sex vynutit.

Tohle bylo poprvé, kdy byl někdo v Dánsku zproštěn obvinění ze sexuálního obtěžování, protože by trpěl sexsomnií. Švédsko a Norsko už v tom umí chodit lépe – zažili už několik podobných případů.

Tohle doma opravdu nezkoušejte, rychle by vám přišli na to, že sexsomnii jen předstíráte

Pokud vám sexsomnie připomíná náměsíčnost, máte pravdu, je jí velmi podobná. Postižený je částečně vzhůru a částečně spí. Proto je schopen jednat, ale po probuzení se na nic nepamatuje.

Tato porucha byla diagnostikována poprvé v roce 1996. Tehdejší předpoklad byl, že jí trpí asi jedno procento populace, dnes to však vypadá, že je to mnohem častější postižení. Odborníci dokonce odhadují, že u nich v této věci vyhledává pomoc a radu asi osm procent lidí. Sexsomnie ovšem postihuje mnohem častěji muže než ženy.

Pokud se vám simulování sexsomnie zdá právě teď jako dobrá výmluva pro nepřijatelné chování, raději to nezkoušejte. Diagnostické metody jsou velmi detailní a specifické. Takové postižení se rozhodně předstírat nedá.