Při mimoděložním těhotenství můžete porodit mumii
Novorozená mumie nepatří mezi lidové mýty, ani není každodenním chlebem záhadologů. Je to zcela skutečný jev, ačkoliv k němu dochází jen vzácně. Jedná se o takzvaný lithopedion, neboli kamenné dítě. Může k němu dojít při mimoděložním těhotenství, když plod v těle matky zemře, ale je už příliš veliký, než aby ho matka vstřebala. Potom dochází k vápenatění tělíčka, aby u matky nedošlo k infekci. Takový kalcifikovaný plod se věrně podobá mumii.
K tomuto procesu dochází ovšem velice zřídka, během 400 let lékařských záznamů se událo necelých 300 podobných případů.
Nenarozené dítě v matce spí a chrání její čest
Zahra pocházela z malé vesničky kousek od marocké Casablancy. Když u ní přirozené porodní bolesti ustaly a dítě se přestalo hýbat, necítila žádnou potřebu vyhledat lékařskou pomoc. Podle marockých mýtů totiž může nenarozené dítě v matce spát a tak chránit její čest.
Časem Zahra na dítě dokonce zapomněla. Adoptovala tři další a byla už díky nim dávno babičkou, když se jí v 75 letech porodní bolesti vrátily. Syn měl o ni obavy a tak ji vzal ke specialistovi. Ten měl napřed podezření na nádor a poslal Zahru na ultrazvuk. Ovšem až po vyšetření na magnetické rezonanci bylo úplně jasné, že kalcifikovaná masa je ve skutečnosti dítě, které počala před 46 lety.
Zahra měla mimoděložní těhotenství, při kterém se vajíčko usadilo ve vejcovodu. Ten během růstu embrya prasknul a plod se dále vyvíjel v břišní dutině. V době smrti už plod vážil přes 3 kilogramy a měřil 42 centimetrů. Kromě toho byl také příliš propleten s životně důležitými orgány. Proto nebylo jisté, jestli Zahra může jeho vyjmutí přežít. Lékaři ji operovali 4 hodiny, ale nakonec se jim podařilo zvápenatělý plod odstranit.
Nejstarší kamenné dítě je staré přes 3 tisíciletí
První zmínka o kamenném dítěti, nebo chcete-li dítěti mumii, pochází z 10. století. Arabský lékař a chirurg Albucasis popsal objev této anomálie v záznamech o své práci. Tento lithopedion ovšem nebyl první. Archeologie odhalila několik starších kamenných dětí.
Patrně nejstarší bude texaský objev profesora Bementa Lelanda z roku 1990. Profesor během vykopávek narazil na zachovalé pozůstatky kamenného dítěte. Mnohem větším překvapením bylo jeho stáří, datované prokazatelně na 3 100 let.
Díky prenatální péči už se kamenné děti nerodí
16. století bylo pro lithopedion klíčové. Lékaři hlásili více případů a kamenné dítě se začalo popisovat v lékařské literatuře. V roce 1557 vzniklo jeho první vyobrazení pro text štrasburského lékaře Izraela Spacha. Nikdo však nedokázal tenkrát pochopit, jak je možné, že dítě může v matce zkamenět. Na řadu přišel přirozeně náboženský výklad.
Před ultrazvukem jsme neměli žádnou šanci odhalit mimoděložní těhotenství, takže bylo riziko lithopedionu větší. V posledních 60 letech je díky lepší zdravotní a prenatální péči nepravděpodobné, že by podobný případ prošel bez povšimnutí. Vždy tu ale budou ženy, které o svém těhotenství neví a bude u nich malé riziko lithopedionu.