Vlastnit automobil je velkou výhodou, ale také je to velká zodpovědnost. S automobilem vždy řešíte starosti navíc a nejsou to jen povinnosti, jako měnit zimní a letní pneumatiky nebo nezapomínat na STK a pravidelný servis. Je třeba mít také uzavřené správné havarijní pojištění. Havarijní pojištění není povinné, jako je to u povinného ručení, ale pokud ho nemáte, nejste nijak chráněni proti rizikům, která vašemu vozu hrozí.

Pokud by vám někdo vůz odcizil, poškodila by ho živelná pohroma, došlo by ke střetu se zvěří, k havárii nebo k poškození vandalem, platili byste za škody plnou částku. Při uzavření havarijního pojištění platí většinu škod pojišťovna a vy platíte jen spoluúčast. Spoluúčast je částka, kterou platíte v případě škody vy a podle této částky se také orientuje výše pojistky. Čím větší spoluúčast máte, tím méně platíte za pojistku, ale o to více zase zaplatíte, když ke škodě dojde. Je proto vhodné najít vhodný střed z hlediska ceny a výkonu, někteří řidiči si sjednávají třeba 10% spoluúčast, jiní zase 3%, nejoblíbenější volbou je však v tuzemsku spoluúčast 5%.

Proti jakým rizikům se pojistit?

Před samotným sjednáním havarijního pojištění je důležité si rozmyslet, proti jakým rizikům se chcete nechat pojistit a také je třeba vybrat vhodnou pojišťovnu. Pokud nechcete riskovat, že vás překvapí něco nečekaného, zvolte balíček pojištění all risk, se kterým jste krytí proti všem rizikům. Vhodné je mít uzavřené havarijní pojištění tam, kde máte povinné ručení, za celý balíček pak obvykle platíte méně. Co se týče výběru pojišťovny, mělo by mu předcházet srovnání, to uděláte nejlépe s pomocí portálu Porovnej24.cz. Zde najdete během chvilky nejvhodnějšího poskytovatele a pojištění můžete během chvilky uzavřít, neplaťte zbytečně více za pojištění, které můžete mít jinde levněji.