Současné moderní fotoaparáty toho umí opravdu hodně. Slibují celou řadu nepřeberných funkcí, které se sice na první pohled tváří tak, že se bez nich při práci s fotoaparátem neobejdete, ale ve skutečnosti jsou mnohdy zbytečné. Není se čemu divit, že díky nim cena za fotoaparáty roste mnohdy nekřesťansky vysoko. Otázkou ale je, jestli všechny tyhle funkce skutečně potřebujete?

Není všechno zlato, co se třpytí…

Čím dražší a vypiplanější fotoaparáty, tím více toho umí. Je to logické měřítko – zkrátka čím více toho chcete, tím více si za to také zaplatíte. Lidé často podléhají přesvědčení, že k práci s fotoaparátem nutně potřebují všechny možné u nemožné funkce. Zkrátka pro sebe hledají jen to nejlepší a už nepřemýšlí nad tím, jestli skutečně tak dlouhý výčet nabízených funkcí potřebují a hlavně jestli je vůbec využijí.

Ačkoli moderní fotoaparáty vypadají lákavě, věřte, že některé jsou tzv. nadupané až příliš a například pro běžného uživatele, který si chce čas od času vyfotit děti, zaznamenat rodinou oslavu nebo si s sebou vzít fotoaparát na dovolenou, jsou úplně zbytečné.

Co všechno umí moderní fotoaparáty?

Vylepšení pleti, hrátky s barvami nebo online sdílení – to je opravdu jen velmi stručný výčet funkcí, které moderní fotoaparáty nabízí. Mezi další velice oblíbené funkce patří například autofokus, což je schopnost rychlého zaostřování. Zrovna tohle je funkce, kterou byste od fotoaparátu měli očekávat, protože se v praxi bezesporu hodí. Stejně tak i možnost nastavit si clonu, čas a ISO – pro zkušeného fotografa jsou tyto pojmy naprosto běžné a důvěrně známé. Jedná se o funkce, které ovlivňují každou fotografii a je dobré, pokud si můžete například čas expozice nastavit ručně.

Mezi funkce, které jsou u fotoaparátů na seznamu těch užitečných, je vyvážení bílé. Možnost nastavit si podle potřeby i jinou hodnotu bílé, nežli vám nabízí nastavení AUTO, můžete v dnešní době očekávat i od nejlevnějších fotoaparátů. Tato funkce se hodí v případě, kdy budete chtít fotit v náročných světelných podmínkách.

Vybírejte pečlivě

Pokud uvažujete nad pořízením nového fotoaparátu, který je aktuálně tzv. v kurzu, vybírejte pečlivě. Mnohdy se nejedná zrovna o nejlepší investici, takže rozhodně není na místě své rozhodnutí uspěchat a pořídit si zajíce v pytli. Dobře zvažte, jak budete s fotoaparátem pracovat a jestli skutečně všechny funkce, který vám bude daný model nabízet, využijete.