Potřebujete důvod k úsměvu? Tyto fotky malých pand vám ho určitě dají. Fotografka National Geographic Ami Vitale navštívila chovné centrum Ya´an v čínské provincii S´- čchuan, aby zdokumentovala světu tyto roztomilé plyšáky v akci i mírumilovném klidu.

Podle National Geographic, který zveřejnil fotky Vitale na svém Instagramu, rostou novorozené pandy tak rychle, že je třeba je vážit každý den. Když se narodí několik pand velkých, jsou malé, slepé a růžové, téměř bez chlupů.

Pokud se vám zdá, že s malými pandami se v posledních letech roztrhl na internetu pytel, je to asi proto, že v této oblasti je důvod k oslavám. Pandí mláďata jsou totiž velmi vzácná, protože pandí samice jsou v říji (tj. připravené k páření) asi jen dva až tři dny v roce a počet uměle odchovaných mláďat se rok od roku zvyšuje.

Pandy na pokraji vyhynutí

Pandy obývají naši planetu téměř tři miliony let a v té době pokrývaly bambusové lesy značnou část Číny, takže si tato zvířata nemusela zvykat na jiné zdroje potravy, což je se jim však stalo osudným. V současnosti se bambusové lesy vyskytují jen poskrovnu a pandy jsou na pokraji vyhynutí. Izolované ostrůvky lesa jsou rozdrobené po celé zemi a pandy nejsou schopné překonávat vzdálenosti mezi nimi, tudíž se nemohou setkávat nepříbuzní jedinci a izolované populace vymírají. V současnosti se proto začaly zřizovat výzkumné chovné stanice, ve kterých se ze začátku odchovávala především opuštěná mláďata, ale už se začíná rozvíjet také umělý odchov pand. Přestože se naděje na přežití pandy postupně zvyšují, je otázkou, zda přežije i ve volné přírodě, kde jich zbývá odhadem asi tisíc.

30