Představte si, že přijdete na pláž, a místo obyčejného písku či oblázků se vám pod nohama zatřpytí miliony všemi barvami hrajících drahokamů. Po chvíli nevěřícího pozorování zjistíte, že drahé kameny jsou ve skutečnosti oceánem omleté kousky skla, ale přesto vám z oslnivé podívané přechází zrak. Zní to příliš jako z pohádky? Vítejte na Skleněné pláži u Fort Bragg v severní Kalifornii.

Tenhle malý zázrak vznikl původně jako jeden velký lidský omyl. Obyvatelé městečka Fort Bragg nevěděli, kam s odpadky, a na pohled snadné řešení se jim nabízelo přímo za okny – oceán. Přes osmnáct let putovaly rozbité domácí spotřebiče, vraky aut a roztříštěné sklo z útesů dolů na pláž. Nakonec podle nich také dostala jméno – The Dumps, neboli Skládka. Čas od času někdo hromady odpadků zapálil, aby se jejich objem trochu zmenšil, a to byla veškerá péče, jíž se tomuto dnes podivuhodnému místu dostalo.

Město nakonec nelegální skládku uzavřelo a mořské vlny dostaly příležitost odvést svou práci. Z odhozených kusů skla vznikaly zářivé oblázky všech barev a duhově jiskřící skleněný písek. Dnes už na pláž lidé chodí ne proto, aby se zbavili odpadků, ale aby mohli obdivovat hru světla na průzračných valouncích.

V roce 2002 pláž koupila soustava kalifornských národních parků a nechala ji důkladně vyčistit od nebezpečných kusů odpadu. Potom byla pláž začleněna do MacKerrierského národního parku. Ironicky tak právě tam, kde kdysi bylo nelegální skleněný odpad vyhazovat (přestože toho lidé příliš nedbali), je dnes naopak zakázáno si kousky skla odnášet.