Inspirací pro kofeinový sprej byla nikotinová náplast

Americkému biochemikovi Benovi Yu připadalo pití kávy vždycky jako jízda na horské dráze – energie prudce nahoru a pak zase energie prudce dolů. Rozhodl se tedy, že vyrobí něco, co kofein uvolňuje jen pozvolna a nezpůsobuje extrémní náběh a pak zase prudký útlum. Od svého výrobku si sliboval mnohem vyváženější a delší účinky.

Ideální mu přišlo vstřebávání kofeinu ve formě spreje přes kůži. Inspiraci našel u nikotinových náplastí, které používají kuřáci. Napadlo ho totiž, že když se dá extrahovat nikotin tak, aby se vstřebával kůží, půjde to i s kofeinem.

Brzy ovšem zjistil, že není vůbec snadné rozpustit kofein ve vodě. Naštěstí však přišel na to, že ho může udělat pětkrát rozpustnějším za pomoci derivátu aminokyseliny tyrosinu. Díky tomuto objevu je jedinou účinnou složkou spreje opravdu jen a jen kofein.

Aplikuje se na stejná místa jako parfém, ale je zcela bez vůně i zápachu

Kofeinový sprej

Zdroj: denet55.unblog.fr

Ben Yu považuje tuto cestu získávání povzbuzující energie za „tu nejefektivnější a zcela zbavenou vedlejších účinků.“

Kofeinový sprej je zcela bez zápachu i bez vůně, ale aplikuje se na stejná místa jako parfém. Tam máme totiž velké cévy a tepny a kofein ze spreje se pěkně bez překážek vstřebá přímo do krve, kde údajně účinkuje několik hodin.

Abychom podávali lepší výkony, budeme si moct tento sprej nastříkat kdykoliv během dne na kůži, aniž bychom se museli shánět po kávě, marnit čas jejím vařením, příjmem zbytečných kalorií, obtěžovat se její odpornou chutí (od tohoto prohlášení se ovšem redakce Bzzzt distancuje!), nebo se dokonce ničit energetickými nápoji, které mají spousty nebezpečných příměsí.

V USA bude sprej k dostání do konce roku

Malá lahvička kofeinového spreje, která se pohodlně vleze do kabelky, ale i do kapsy, obsahuje asi 160 šplíchnutí. Na dávku o intenzitě šálku kávy potřebujeme asi 4 šplíchnutí, takže lahvička obsahuje ekvivalent 40 hrnků kafe. Vzhledem k ceně 15 dolarů za sprej je to mnohem levnější cesta, než chodit do kavárny.

Výrobce ovšem doporučuje, abychom raději nepřekračovali 20 šplíchnutí denně – je to logické, víc jak 3 šálky kávy se také nepovažují za zdraví prospěšné.

Firma už přijímá objednávky na zázračný sprej online a hodlá ho do konce roku normálně distribuovat v samoobsluhách a na čerpacích stanicích. Tak snad se této úžasné nouzové kávy dočkáme i u nás.