„Být mocný je jako být dámou. Když vás o tom lidé musí ujišťovat, tak takoví nejste,“ řekla Margaret

Baronka a bývalá premiérka Margaret Thatcherová zemřela v pondělí 8. 4. na následky mrtvice. Zatímco Británie za ni drží smutek a chystá se s ní důstojně rozloučit, my se podívejme na pár zajímavostí z jejího života.

#1 Díky ní máme nekvalitnější zmrzlinu

Než se Margaret nekompromisně vrhla na politiku, věnovala se chemickým výzkumům. Ve firmě Lyons & Company se podílela na vyvíjení metod pro uchovávání zmrzliny. Také má velké zásluhy na výrobním postupu, který dostává do zmrzliny víc vzduchu a tím šetří suroviny.

#2 Odmítla ženskou karate ochranku

Na ekonomickém summitu v Japonsku v roce 1979 odmítla ženskou karate ochranku, kterou jí chtěli přidělit. Tvrdila, že se účastní jako předseda vlády a ne jako žena, a proto vyžaduje stejné zacházení jako všichni ostatní delegáti. Pokud by byla ochranka přidělena všem, souhlasila by i s tou svou.

#3 Brigitte Bardotová s očima Caliguly

Francouzskému prezidentovi Françoisovi Mitterrandovi prý Margaret Thatcherová vždycky připomínala Brigitte Bardotovou s očima Caliguly.

#4 Starala se o domácnost a manželovi vařila večeře

Přestože byla Margaret jedenáct let premiérkou, nikdy si nenajala ani kuchařku. Doma dělala všechno sama a také svému muži Dennisovi každý večer vařila osobně večeři.

#5 I nešťastné dny jsou relativní pojem

Mnoho lidí považuje pátek 13. za nešťastný den. Margaret Thatcherová se jednoho takového pátku narodila. Jak je vidět, všechno je relativní, i nešťastné dny.

#6 V parlamentu zůstala neporažená – kromě zákona o obchodování v neděli

Železná lady byla pro Margaret opravdu přiléhavou přezdívkou, přestože jí tak začali říkat její odpůrci. Ve své politické funkci totiž prakticky vždy prosadila svůj názor. Jedinou parlamentní porážkou její vůle se stalo v roce 1986 schválení zákona o obchodování v neděli, které bylo před tím v Británii vesměs nelegální.

#7 Za pomoci hlasových cvičení dosáhla autoritativnějšího hlasu

Jakmile se vrhla na politiku, měla stále pocit, že její hlas zní málo autoritativně, protože je příliš vysoký. Proto se obrátila na trenéra hlasu, který jí pomohl hlas prohloubit. Díky cvičením ho Margaret posunula na půl cesty mezi typicky mužský a ženský rozsah v pásmu 46 Hz.

#8 Oblékala se umírněně do tlumených barev, ale měla ráda tyrkysovou

Její oblíbená barva byla tyrkysová, jak přiznala v interview z roku 1975. „Mám tendence nosit bezpečné barvy jako je černá, šedá, bílá a tmavě modrá, ale občas se nechám strhnout drahokamy jako je safír, smaragd nebo ametyst, abych svůj vzhled oživila,“ řekla Margaret.

#9 Její kabelka byla postrachem všech státníků

Svou vlastní kabelku považovala za jediné bezpečné místo v Downing Street. A tato pověstná černá kabelka také byla postrachem všech státníků – považovali ji doslova za zbraň. Díky tomu Oxfordský slovník také kodifikoval nové slovo „ukabelkování“ neboli „handbagging“.

Premiérka totiž mívala v kabelce poznámky ke svým proslovům, ze kterých přímo mrazilo. Ostatní však neměli žádnou kabelku a museli mít odpovědi v hlavě.

#10 Kožená kabelka vynesla v aukci 82 tisíc liber

Její kožená kabelka Farragamo, kterou nosila během svého funkčního období, a která stála v roce 1980 450 dolarů, byla v roce 2000 vydražena za 82 000 liber v aukci na podporu léčby rakoviny prsu.

#11 Po práci si občas dopřála skotskou se sodou

Paní baronka ráda popíjela ovocný hořkosladký likér Cointreau, ale pokud pila večer, nejčastěji volila whisky. Takže si někdy po práci s chutí dopřála skotskou se sodou.

#12 Vášnivě ráda poslouchala Bacha, Chopin a Beethoven jí taky nebyli cizí

Velmi ráda také sledovala tenis a jejím nejoblíbenějším hudebním skladatelem byl Bach. Však také v mládí zpívala ve stejnojmenném oxfordském pěveckém sboru. Bach však nebyl její jedinou hudební vášní. S oblibou si poslechla také Chopina a Beethovena.