6 nejkrásnějších ruin, které se před námi skrývají v mořských hlubinách (a něco navíc)

Kleopatřin palác v sobě skrýval hlavu jejího syna

Kleopatřin palác pod mořem
Zdroj: knowtoomuch.info

Ruiny Kleopatřina paláce byly objeveny u egyptské Alexandrie v roce 1996. Všechno tam bylo netknuté od doby, kdy se honosné sídlo potopilo – a to je dobrých 1600 let. Pro archeology to byl úplný ráj exponátů a našla se mezi nimi i kamenná hlava, která patrně ztvárňuje Caesariona, syna Kleopatry a Julia Caesara.

Indické podmořské město patří nejstarší civilizaci na naší zemi

Cambayské zříceniny
Zdroj: akensai.com

Cambayské zříceniny, nalezené u pobřeží Indie v zátoce Khambhatu jsou dlouhé 5 km a 3 km široké. Byly objeveny v roce 2001 a vypadá to, že jejich obyvatelé byly součástí civilizace, která je ještě o 5 000 let starší než ta nejstarší civilizace, o jejíž existenci jsme věděli.

Japonsko má pod mořem svůj Památník – je to pyramida, která se někdy přirovnává k mexickým

Yonaguni
Zdroj: extrahotspot.com

V roce 1985 se japonský potápěč proháněl pod hladinou moře u ostrova Yonaguni, když narazil na něco neuvěřitelného! Přímo před ním se objevily pozůstatky stupňovité pyramidy, podobné jako známe z Mexika. Později se zjistilo, že je stará nejméně 8 000 let a dostala jméno Památník.

Odpočívá na dně moře u indického chrámu v Mahábalípuramu dalších šest pagod?

Sedm pagod v Mahábalípuramu
Zdroj: listverse.com

Chrám Shore stojí na mořském břehu a prý nebýval tak osamocený. Ve středověku se přilehlému městu říkalo Sedm pagod a podle prastarých vyprávění mělo stát u chrámu ještě šest dalších. Archeologové proto pátrali v okolí na mořském dně a skutečně našli zbytky staveb a zdí. Jestli to však bylo právě oněch šest pagod, to stále nevíme…

Do pirátského města na Jamajce se stahovali lupiči až z Anglie a Nizozemí

Podmořské ruiny v jamajském přístavu Port Royal
Zdroj: listverse.com

V 16. století byl jamajský přístav Port Royal „nejšpinavějším městem na Zemi“. Byl totiž domovem prostitutek a pirátů a také se tam stahovali lupiči z Anglie a Nizozemí. V roce 1692 však přišlo silné zemětřesení a přístav byl zčásti potopen a zčásti zničen. Skoro by se dalo poznamenat něco o božích mlýnech…

Anglie se chlubí opravdovým unikátem – mořskými stonehenge!

Seahenge v Norfolku
Zdroj: guardian.co.uk

Jenomže jim říkají Seahenge a najdete je v Norfolku. Je to seskupení padesáti pěti dubových kmenů, které v kruhu obklopují ústřední dubový pařez, obrácený kořeny vzhůru. Dnes už nemůžeme zjistit, jak vysoké původně kmeny byly, ale byly vztyčeny asi ve 21. století před naším letopočtem.

Podvodní sochařský park v Cancúnu se inspiroval melancholickou krásou pradávných zaplavených ruin

Podmořské muzeum soch v Cancúnu
Zdroj: theatlantic.com

Jako bonus vám ještě přinášíme fotografii z podvodního sochařského parku v Cancúnu. Není to zase tak jedinečný koncept, podmořských muzeí je na světě mnoho, ale tohle je největší. Všechny sochy tu jsou z pH neutrálního betonu a nijak nezatěžují životní prostředí. Naopak jsou velmi vhodné pro růst řas a muzeum doufá, že v něm umění přirozeně splyne s životem v oceánu.