Geneticky modifikované ovečky světélkují
Nejenže už vesele klonujeme, ale taky už umíme modifikované ovečky rozeznat od zbytku stáda. A stačila maličkost. Přišli na to v Uruguayi, když geneticky modifikované ovce obohatili o protein z medúz. Tyto ovečky teď světélkují v UV světle a dají se snadno odlišit od zbytku.
Budeme telefonovat přes elektronické tetování?
Motorola si nechala patentovat elektronické tetování, které by mělo vyřešit problémy s telefonováním na hlučných místech. Toto zařízení vypadá opravdu trochu jako vytetovaný čárový kód a aplikovalo by se jako náplast přímo na kůži. Kromě funkce jakéhosi mikrofonu s potlačením šumu by však díky displeji, reagujícímu na určité podmínky, mohlo fungovat i jako detektor lži.
Těhotenství zcela bez rizika díky umělé děloze?
Japonští vědci letos vyvinuli prostředí umělé dělohy. Brzy tak snad bude možné přenášet do ní riziková těhotenství, a kdo ví – jednoho dne možná dojde i na kompletní vývoj plodu.
Budeme jezdit ve vytištěných autech?
Ze 3D tiskárny už vyjel první automobil jménem Urbee 2. Je to vyloženě futuristický vůz – má malou spotřebu a velmi nízkou cenu. Kromě motoru a podvozku, které jsou ze železa, je vyrobené z plastu, který zvládne 3D tiskárna. Váží jen 600 kilogramů, může jezdit na benzín i etanol, ale má i pomocný elektromotor. Kdyby se vydal na cestu skrze celé Spojené státy, měl by projet pouhých 37 litrů paliva.
Konečně máme protézy, které dokážeme řídit myslí
Chicagské centrum pro bionickou medicínu letos zkonstruovalo nejpokročilejší protetiku. Je to bionická protéza, která se připojuje dvěma nervy a počítačovými senzory. Funguje úplně stejně jako třeba normální noha – řídíme ji vlastní myslí. Chybovost této náhrady je zanedbatelných 1,8 %. Tak blízko k dokonalosti jsme se ještě nikdy nedostali!
Lebku nám zacelí plastovým implantátem ze 3D tiskárny
Tento postup byl úspěšně otestován v březnu ve Spojených státech. Pacient dostal implantát z polymeru, který se po vytisknutí na 3D tiskárně zcela shoduje se strukturou jeho kostí. Je to praktičtější než dřívější titanové destičky, protože polymer umožňuje později provádět rentgen nebo MRI bez rušení paprsků.
Telepatie už není žádná pochybná magie ani superhrdinská schopnost
Neurologům se letos podařilo propojit mozky dvou krys za pomocí elektrod a trochy tréninku. Výsledkem bylo, že když jedna krysa stiskla páčku, druhá to udělala také. Poznatky z tohoto pokusu se budou velice hodit pro biologicko-počítačová rozhraní.
Nechte si implantovat libovolné vzpomínky!
Vědcům se podařilo implantovat falešné vzpomínky myším. Ukázalo se totiž, že mozek není schopen rozlišovat mezi „skutečnými“ a „falešnými“ vzpomínkami. Ukazuje na to i fakt, že si všechno pamatujeme mírně odlišně, než se to skutečně stalo. Neurologické stopy „falešných“ vzpomínek vypadají většinou stejně jako těch „skutečných“. Implantací pozitivní vzpomínky bychom tak mohli pomáhat překonávat lidem prožitá traumata.
Naše domy budou napájet řasy
Jedním z nejčerstvějších pokusů při hledání alternativních energií je vystavění komplexu, který je celý obrostlý mořskými řasami, zasazenými v nádržích. Využívaly by dešťovou vodu a čistily vzduch od oxidu uhličitého. Dále by se daly zpracovávat na potraviny, fungovaly by jako vertikální farmy a ty, co by uschly, by nám posloužily jako otop.