Tetování nám možná brzy nahradí smartphony
V Americe je tetování tak oblíbené, že ho má téměř 40 % Američanů mladších 40 let. Statistiky z naší republiky sice nemáme k dispozici, ale nebude to příliš odlišné číslo, stačí se v létě rozhlédnout, minimalistické oblečení tyto ozdoby příliš neskrývá.
Ale stejně jako každý produkt nebo služba, i tradiční tetování je nuceno inovovat. Barevné vpichy do kůže, které vytvoří jen obrázek, díky kterému budeme vypadat drsně, už nám přestávají stačit. Vždyť s dnešními technologiemi dokážeme mnohem víc! A obrazec na kůži se dá využít různě…
Tetování se může stát velmi komplexní technologií, něco jako integrovaný smartphone, u kterého už jsme si za krátkou dobu zvykli, že nám stále vibruje v kapse. A není to žádná utopie, technologie, které tohle dokážou už máme a první kroky byly učiněny.
Tetování se kdysi používalo i jako lék
Tetování je tu s námi skoro od počátku. Všechny starověké kultury ho měly. Většinou sloužilo ke slavnostním účelům nebo iniciaci při přechodu od dětství k dospělosti.
I nejstarší neolitický člověk, jehož pozůstatky jsme v roce 1991 nalezli ve švýcarských Alpách a pojmenovali ho Ötzi, měl po těle známky tetování. Místa, kde se tato tetování nacházela, naznačují, že sloužila k léčení, něco jako umělecká akupunktura. Staří Egypťané také využívali toto zdobení těla jako formu léku.
Odpůrci tohoto zdobení kůže dnes argumentují jeho trvalostí a nezvratitelností procesu. To, co si necháme na rameno vytetovat v mladické nerozvážnosti, už se jen těžko, bolestivě a draze odstraňuje. Nedávno však harvardští vědci objevili 2 barvy odnímatelného inkoustu, které se dají velmi snadno odstranit laserem. Barvivo je totiž uloženo v mikroskopických kapslích. To je však jen zlomek pokroku, kterým tetování prošlo v posledních letech.
Očekávejte, že naše těla podlehnou bio-hackingu
Budoucnost této tělesné výzdoby totiž pravděpodobně vůbec neleží v inkoustu, ale spíš v křemíku. Inkoust se může stát snadno během pár let analogovým a umožnit nám neuvěřitelné věci. Už teď máme první úspěšné pokusy o nabourání našich těl technologiemi. Můžeme tomu říkat třeba bio-hacking.
Jedním z největších průkopníků technologického vylepšování těla je umělec Anthony Antonellis. Minulý rok ohromil svět výstřední implantací RFID čipu mezi palec a ukazováček a dokázal tak přenášet kilobajt informací za pomoci malých antén. Pro začátek toho využil k přenášení animovaných gifů.
Rich Lee, prodavač z Utahu si zase dokázal pomocí magnetů v uších „implantovat“ zvuk. Tyto magnety jsou rozvibrovávány cívkou a tak vytváří v uších zvuk. Ten je údajně zhruba tak kvalitní, jako z levných špuntů, což není vůbec špatné. Můžete si říct, to přece není tetování… Není, ale je to pěkná ilustrace toho, kam se pravděpodobně bude tetování ubírat. Žádný inkoust, ale spíš hi-tech věcičky.
LEDky, QR kódy a zdravotní monitoring – to všechno může tetování umět
Například takové LED tetování, které už se úspěšně uchytilo. Namísto vpichování inkoustu jsou do vaší kůže implantovány miniaturní LED částice menší než 250 nanometrů, které jsou rozpustné ve vodě. Implantují se společně se solným roztokem a substráty. Pak se v kůži postupně rozpouští, až zbydou pouze křemíkové obvody. Tak tělo tuto elektroniku neodmítne a úspěšně ji integruje. Tento typ tetování budeme moci v budoucnu využít pro zdravotnické účely. Může nám dávat signály například o hladině cukru v krvi.
Pařížan Karl Marc pro změnu vytvořil první tetování, které funguje jako QR kód a můžete si ho skutečně „přečíst“ svým smartphonem.
Ale před víc než rokem jsme se dočkali také prototypu „epidurální elektroniky“. Naprosto neuvěřitelné věci s ní provádí vědec John Rogers. Vypadá to jako by vám na kůži někdo implantoval velmi tenoučké protkané drátky a dokáže to monitorovat například funkce vašeho těla. Rogers a jeho tým teď pracují na tom, jak zajistit komunikaci tohoto typu tetování s externími zařízeními jako jsou třeba smartphony.
Čtení myšlenek a telekineze? Nic nemožného!
Todd Coleman z univerzity v kalifornském San Diegu vytvořil miulý rok elektronické tetování, které se možná stane základem mnoha budoucích bio-technologií. Je složeno z miniaturních obvodů, vtištěných do vrstvy pružného polyesteru. Díky tomu se perfektně přizpůsobuje lidské kůži a skoro na ní není vidět.
Dá se klidně aplikovat i na čelo nebo kamkoliv jinam. Toto zařízení dokáže snímat elektrické signály mozkových vln, pokud je aplikováno na hlavě. Při aplikaci na krk dokáže sledovat pohyby svalů při každé myšlence na mluvení – takzvanou vnitřní řeč. Tyto pohyby dokáže zaznamenat, je tedy vlastně schopno jakéhosi čtení myšlenek, když se k němu připojí zařízení pro rozpoznání řeči.
Toto tetování se dá ovšem použít také například ke sledování srdeční aktivity ještě nenarozených dětí a také se jím dají na dálku ovládat i malá letadla, stačí mít jen speciální čepici s elektrodami. Vypadá to tedy, že máme vlastně na dosah čtení myšlenek a telekinezi. Brzy jistě zjistíme, že bio-hacking má daleko širší pole využití, než kdy vůbec napadlo autory science fiction.