Několikahodinové výpadky paměti nejsou v opilosti nijak velkou výjimkou
To už samozřejmě víme, že jsme se předešlou noc opili, jak zákon káže. Jakmile se uvedeme do alespoň trochu schopného stavu, začne nám hlava šrotovat. Co strašného jsme tentokrát provedli? Trpíme v hlučném a jasném dni a s hrůzou čekáme, kdy se ozve někdo z kamarádů, aby nás parádně seřval za něco, co jsme udělali. My si totiž nepamatujeme vůbec nic, díky obrovskému několikahodinovému zatmění.
Alkoholická okna jsou samy o sobě fascinující fenomén. Je neuvěřitelné, jak může člověk, který v běžném životě vyřizuje každý den tisíce maličkostí a dokáže se naučit a zpracovat kvanta informací, naprosto vymazat několik hodin své existence.
Díky tomu dříve panovala představa, že alkohol ničí nervové buňky, jejichž funkci pak postrádáme. Mnoho z nás už bylo také podezíráno i z toho, že výpadek paměti předstíráme (třeba poté, co jsme přišli za šéfovou ženou s nabídkou kvalitního sexu). Skutečnou pravdu o těchto zatměních jsme zjistili až před pár lety.
Alkohol nám zablokuje některé receptory v mozku, jiné donutí produkovat steroidy a to nám znemožní zapisovat vzpomínky
Alkohol, který vypijeme, může totiž v určité chvíli narušit chemickou rovnováhu našeho mozku, přesněji hipokampu, který je součástí velkého mozku a hraje velkou roli při formování a ukládání našich vzpomínek. Alkohol tam zablokuje některé receptory a jiné naopak stimuluje, takže tyto vyplaví steroidy. Tak spolehlivě zabrání vzniku a uložení vzpomínky.
Tento efekt je velmi podobný některým druhům amnézie. Společně s typicky neuvážlivým jednáním po požití alkoholu nám pak náš stav našeptává takové věci jako posílat ve tři ráno emaily šéfovi, řídit auto nebo mít zcela náhodný sex. Ano, je prokázáno, že v opilosti se nám všichni zdají hezčí. V náladě si nejen lépe rozumíme, ale opilý zrak nefunguje přesně, jak by měl. A pak je tu zase to proklaté ráno!
Někteří z nás jsou k tomuto vypínání paměti mnohem náchylnější než jiní. Nezáleží tedy až tak moc na množství vypitého alkoholu, ačkoliv náhlé dramatické navýšení jeho obsahu v krvi hraje také svou roli. Ženy proto mohou být k výpadkům náchylnější, protože mají v těle menší množství vody a enzymu dehydrogenázy, který alkohol štěpí.
Od teď budeme pít pomalu a s plným žaludkem
Občas mají lidé se sklony k výpadkům strach, že je to projev alkoholismu, to se ovšem vzhledem k tomu, jak individuální reakce to je, nepotvrdilo. Okna mívají jak alkoholici, tak studenti, co jednou týdně vypustí trochu páry. Důkazy také naznačují, že někteří z nás mohou mít k těmto zatměním genetické dispozice.
Pokud míváme tato alkoholická okna pravidelně, můžeme se jim nějak vyhnout? Nebudeme hned sahat k drastickým opatřením a zříkat se alkoholu. Důležitou prevencí je nepít nikdy na lačný žaludek, protože na lačno nám hladina alkoholu v krvi stoupá raketově rychle. Také se vyplatí nekopnout do sebe hned několik dvojitých panáků, ale pít pomalu a průběžně.
Takže až budeme zase popíjet, tak pomalu a v průběhu večera taky něco sníme. Nemusí to dopadnout vždycky tak úsměvně, jako když se jeden muž po tahu probudil a zjistil, že během okna nakoupil, vypral, uklidil a navařil. Pak mu ovšem došlo, že se vloupal do bytu své exmanželky…