Bezkartáčové motory jsou aktuálně nejmodernější variantou základních elektromotorů, které můžeme potkat. Oproti svým komutátorovým předchůdcům se mohou pochlubit především tím, že nabídnou ve všech technologických aspektech o krůček lepší hodnoty.

Mimo toho jsou také velice jednoduchou technologií, která slibuje dlouhou funkci bez zbytečných poruch, nebo bez ztrát kvality přenosu točivého momentu. V rámci dnešního článku si ale přiblížíme funkci a kvalitu bezkartáčových motorů ještě o hodně více nežli jen v takovém základním soupisu, jako v rámci úvodu tohoto článku.

Relativně jednoduché, ale efektivní

V rámci bezkartáčových motorů je mnohem jednodušší vnitřní stavba. Zatím co komutátorové DC motory Bühler disponují soustavou komutátorů, tak jsou v rámci bezkartáčových motorů pevné magnety umístěny kolem jednoho jediného vinutí.

Elektrické vinutí, které je kolem magnetů tvoří točivý moment je právě tím, co nakonec drží bezkartáčové elektromotory v chodu. Jejich funkce je tak doslova extrémně jednoduchá. V rámci této funkce je mnohem lepší přenos energie, což samo o sobě znamená mnohem lepší efektivitu pohonu motoru. Mimo toho je mnohem jednodušší společně synchronizovat EC motory Bühler, nežli je tomu v případě poměrně dost proměnlivých motorů s bezkartáčovou technologií.

Proč jsou dnes nejpoužívanější?

Určitě se ptáte, proč jsou tedy bezkartáčové motory výrazně lepší a používanější, než je tomu v případě starší kartáčové technologie. Všeobecně jde o to, že jsou elektrické motory Bühler s novější technologií mnohem jednodušší na konstrukci. Díky tomu jsou na výrobu podstatně levné a není problém s jejich dostatkem i v moment, kdy na trhu mohou chybět klíčové součástky. To je důvodem, proč jsou ještě o mnohem lepší nežli celá řada dalších technologií.

Uvnitř motoru navíc panují stabilní podmínky, které za normálního užívání vydrží extrémně dlouhý a náročný provoz. Proto jsou dnes bezkartáčové motory zcela běžně používané pro takové úkoly, jako jsou například větráčky v noteboocích, počítačích a dalších zařízeních. Zvládají totiž vysoké otáčky, aniž by docházelo ke ztrátě kvality a funkce motoru.