Krevní destičky mohou povzbudit kolagen v kůži, aby se množil a naše pleť byla mladistvě pružná

Při této pro slabé povahy zcela nevhodné kosmetické kůře vám odebere lékař z paže pár ampulek krve. Tu pak odstředí, aby oddělil plazmu a destičky od krvinek. Plazmu s destičkami vám pak injekčně vpraví do pokožky na obličeji, nebo zkrátka tam, kde cítíte, že potřebujete mladší pleť.

Neexistuje sice přímý důkaz, že by taková kůra měla fungovat, ale dává docela smysl. Krevní destičky totiž obsahují růstové faktory, však se také podílejí na zástavě krvácení a následném hojení ran. Z toho někteří kosmetičtí lékaři soudí, že mohou také stimulovat růst kolagenu v naší kůži. Kolagen je bílkovina, která má na starosti udržovat naši pleť pružnou a napjatou. Jak stárneme, kolagenu v naší kůži ubývá.

Krvavá kůra vypadá hrůzně, ale vlastně při ní moc neriskujeme – na vlastní plazmu nemůžeme mít ani alergii

Dermatoložka a popularizátorka vědy Patricia Farris není zatím úplně přesvědčená o účinnosti této na pohled drastické kúry, ale není ani vyloženě proti. “Myslím, že potřebujeme udělat nějaké studie, abychom se přesvědčili, jestli pro tuto kúru najdeme vhodné využití,” říká.

Propichování kůže v obličeji s sebou může nést malé riziko infekce, ale na druhé straně to vyvažuje fakt, že vlastní plazma nám nemůže být nijak nebezpečná. Také nehrozí, že na ni tělo zareaguje alergií.

S plazmovými injekcemi pracuje víc dermatologů, ale většina je umírněnější než ten Kimin. Například plastický chirurg z New Yorku, Anthony Sclafani, používá jednojehlové plazmové zákroky na léčbu vrásek a akné. Také je autorem prozatím jedné z mála hodnotných studií o vlivu krevních destiček na vrásky. Studii o 15 pacientech publikoval v minulém roce.

Kim Kardashian inspirovala k injekcím vlastní plazmy naši herečku a modelku Alici Bendovou

Sclafani je doslova nadšený z výsledků injekcí u některých pacientů. Na druhou stranu také přiznává, že tento kosmetický zákrok není pro každého, protože nezabírá u všech. Za jediné nežádoucí účinky této léčby považuje malé modřiny po vpiších, jiné nezaznamenal.

Kůra Čachtické paní se dokonce rozšířila už i k nám. Po vzoru nádherné Kim Kardashian, která by se dala považovat za chodící reklamu všech těchto procedur, ji vyzkoušela i herečka, modelka a moderátorka Alice Bendová.

Na rozdíl od Kim si Alice nechala vpravit omlazující plazmu do kůže na krku. A vůbec při tom nevypadala tak zmučeně jako Kim. Celou dobu se usmívala. Takže ať tato kůra vypadá jakkoliv strašidelně, nebude to s ní tak zlé.