Co je třeba vědět před tím, než si vezmete půjčku

Přemýšlíte nad tím, že si vezmete půjčku? Existuje pár věcí, které byste měli vědět, než si ji vezmete.

Na co je půjčka dobrá?

Půjčka je způsob, jak přijít relativně snadno k penězům.  Při nedostatku finančních prostředků po ni sahá většina lidí . Vždy však myslete na veškeré poplatky a úroky, které jsou s půjčkou spojené. V rámci finanční gramotnosti byste měli před podpisem smlouvy vědět, co znamenají jednotlivé položky a pojmy. Vyhnete se tak nečekanému překvapení.

Půjčku si berte s rozumem

Před podpisem smlouvy zvažte, jaký typ bankovní či nebankovní půjčky bude pro vás nejvhodnější. Zjistěte si, jaké doklady a potvrzení k žádosti o půjčku potřebujete, jaká bude sazba RPSN a jaké budou celkové poplatky za půjčku. Při podpisu smlouvy nenechte na sebe tlačit. Vše si řádně přečtěte a hlavně rozmyslete. Smlouva musí obsahovat tyto náležitosti:

  • výše půjčky
  • sazba RPSN
  • úroková sazba
  • výše měsíční splátky
  • o jaký typ půjčky se jedná
  • za jakých podmínek může být výše RPSN měněna
  • jaké jsou sankce za porušení podmínek smlouvy

V případě, že některá z těchto položek nesplňuje to, co bylo dohodnuto, raději od smlouvy odstupte. Díky novému zákonu o půjčkách má spotřebitel 14 dní na to, aby si půjčku rozmyslel. Po tuto dobu nesmí být nabídka změněna. Rozhodně si neberte půjčku, jejíž splátka spolkne více než 50% vašich příjmů. Půjčka by neměla představovat peníze na pokrytí běžného chodu domácnosti.

Znáte výši RPSN?

Rychlá půjčka sjednávaná přes internet je nedílnou součástí moderní doby. Potencionální riziko může představovat každá půjčka. Stačí se však řídit rozumem a nemůže se vám stát, že zvolíte špatně.

Úroková sazba a RPSN nejsou dvě stejné věci. RPSN je velmi zásadní, pokud si chcete jednotlivé nabídky mezi sebou porovnávat. Tento údaj v sobě zahrnuje skutečně všechny náklady. Rychlá půjčka bez příjmů může mít RPSN v řádu tisíců procent, je to dáno krátkou dobou splatnosti. Vždy platí, že čím nižší RPSN, tím lépe.

Jak dlouho budete splácet?

Delší doba splatnosti bankovní i nebankovní půjčky znamená nižší splátku. Na to proto myslete už při sjednávání půjčky. Zvažte, zda budete mít na splacení půjčky peníze za měsíc nebo za rok? Máte dostatečný příjem, na který se můžete spolehnout? Zaměřte se také na to zda:

  • máte možnost zvýšit svůj příjem
  • můžete snížit své měsíční výdaje

Víte, jaké jsou poplatky a sankce?

S půjčkou jsou provázány i různé poplatky. Poskytovatelé si je uměle započítávají do měsíčních splátek, na první pohled je tak zpravidla nevidíte. Vhodné je také vědět, jaké poplatky se objeví v průběhu splácení půjčky. Zjistěte si, kolik vás bude stát odložení splátky, její navýšení nebo například jaké jsou sankce za zpoždění splátky? Všechny tyto informace si zjistěte předtím, než podepíšete smlouvu.

Otázky, které si musíte zodpovědět

  • Potřebuji půjčku? – Je zboží či služba, na kterou si půjčujete opravdu nezbytná?
  • Vyřeší půjčka mé problémy? – Zboží nebo služba, které si z půjčky pořizujete, by měly mít delší životnost, než je trvání půjčky.
  • Mám dost peněz na splátky? – Především zvažte svoji životní situaci. Spočítejte si hrubé příjmy a výdaje, zjistěte si, kolik vám po odečtení splátky zbude peněz na živobytí.
  • Je poskytovatel důvěryhodný? –Vždy dejte přednost ověřené společnosti před pofidérními inzeráty na zastávkách a vývěskách supermarketů.
  • Vím, co podepisuji? – Víte, jakou smlouvu podepisujete? Jaké jsou poplatky, sankce, podmínky a výše splátek?
  • Opravdu potřebuji ten produkt? –Neuskrovníme se nebo nepočká dokud bude ve slevě?

Zodpovědět si tyto otázky je velmi důležité. Neponechávejte nic náhodě. Špatně zvolená půjčka nadělá více škody, než užitku. Důkladně vždy popozerajte či nemůžete získat levnější varianty produktů např. i přes portál letakomat.cz