Počet doručovacích dronů brzy výrazně vzroste. Je tedy potřeba vytvořit jasný systém, který by zabránil případným problémům.

Robotika a automatizace postupuje mílovými kroky. V některých zemích se už dnes úspěšně doručují zásilky s pomocí dronů. Proto je potřeba vypracovat co nejrobustnější systém a předpisy.

Velká investice

Ještě několik let zpět bylo takřka nemyslitelné, že by byla přeprava zásilky realizována někým jiným než člověkem. Poslední roky ale leccos změnily. A měnit se budou i předpisy a nařízení. Vždyť už teď v USA existují certifikáty, které opravňují určité společnosti k dopravě zásilek právě za pomoci dronů. Takový způsob si ale žádá i velkou finanční investici.

Univerzitám má uvolnit ruce grant v podobě 7,5 milionů dolarů, které bude zaměřeno na bezpečné začlenění zasilatelských dronů do vzdušného prostoru nad USA. Dalším cílem je pak vyrazit i mimo hranice Spojených států amerických a rozšiřovat ověřenou infrastrukturu i do Evropy a do Asie.

Silnice pro drony

I když drony doručují už několik let, dá se říct, že stále fungují v testovacím režimu. Plány do budoucna jsou ale ambiciózní. Udává se, že některé společnosti by chtěly doručovat nejen v obydlených zónách. V plánu je i překonání velké louže a zajištění přepravy mezi Evropou a Americkým kontinentem. K tomu by mohly dopomoct námořní společnosti.

Už dlouhou dobu se ale mluví o něčem jiném. V plánu jsou totiž neviditelné vzdušné dálnice, které by jasně definovaly trasy pro dopravní drony. Jak bude objem přepravy zásilek s pomocí dopravních dronů růst, zvyšovala by se i pravděpodobnost nehod. A právě tomu chtějí všichni zúčastnění zabránit. Brzy by měl vzniknout jasný dopravní řád nad velkými městy, postupně se ale dopravní systém dostane i do menších měst a rozšířených městských částí. Vypadá to tedy, že drony mají opravdu zářnou budoucnost.